Cumhurbaşkanı: Yeni parti girişimi başarısız olur

Cumhurbaşkanı: Yeni parti girişimi başarısız olur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahalli seçim sonuçlarını değerlendirmek ve bundan sonra izlenecek yol hakkında görüşlerini almak için partisinin milletvekilleri ile istişare toplantılarına başladı. AK Parti Genel Merkezinde Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum ve Edirne milletvekilleri ile kahvaltıda bir araya gelen Erdoğan, önümüzdeki günlerde istişare toplantılarını sürdürecek.

Edinilen bilgilere göre, basına kapalı yapılan toplantıda, 12 civarında milletvekili söz alarak yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Milletvekillerinin büyük bölümü, yerel seçimlerde bazı hataların yapıldığını, özellikle söylem bazında 'Çelişkilerin' olduğunu ve sahada en çok ekonomik sıkıntıların gündeme geldiğini söyledi. 2023 seçimlerine giderken aynı hataların tekrarlanmaması gerektiğini belirten milletvekilleri, özellikle daha kucaklayıcı bir dil kullanılması tavsiyesinde bulundu.

SUÇU KENDİMİZDE ARAYACAĞIZ

Milletvekillerinin konuşmalarını tek tek not alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimleri konusunda eksikliklerin ve hataların giderilerek 2023 seçimlerine daha güçlü hazırlanacaklarını söyledi. Erdoğan "31 Mart seçimlerinde kazanan biziz. İstanbul'da farklı bir sonuç çıkmış olabilir. Ama ilçelerde de yine biz kazandık. 23 Haziran'da millet böyle takdir etti. Saygı duyuyoruz. Varsa bir hatamız, eksiğimiz, gereğini yapıp ona göre adımlarımızı atarız. Millete niye kendimizi anlatamadık, bunlara hep bakacağız. Suçu millette atmayacağız. Kendimizde arayacağız. Gerekli muhasebeyi yapıp, eksiği-hatayı düzeltip yolumuza devam edeceğiz" dedi.

PARLAMENTER SİSTEM DEFTERİ KAPANDI

Muhalefetin gündeme getirdiği parlamenter sistem tartışmalarına da değinen Erdoğan "Bu CHP'nin projesidir. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok. Millet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda kararını vermiştir. Parlamenter sistem defteri kapanmıştır. Eskiye dönülmesi söz konusu değil. Ama yeni hükümet sistemi ile ilgili bazı aksayan yönler varsa bunları gidereceğiz, revize edeceğiz ve gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

Erdoğan, özellikle bürokrasiden kaynaklanan sıkıntıların giderileceğini de kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik sahada 'tek adamlık' eleştirileri ile de karşılaştıklarını söyleyen bazı milletvekillerine Erdoğan "Bu tamamen CHP'nin ortaya attığı tartışmalar. Tek adam aranıyorsa, CHP'nin geçmişine baksınlar" cevabını verdi.

Erdoğan'ın, isim vermeden Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın kuracağı yeni parti çalışmalarına da değindiği öğrenildi. Erdoğan "Geçmişte de bunu deneyenler oldu ama başarılı olamadılar. Bugün de aynı şeyin olacağını düşünüyorum" dedi.

REVİZYON YANLIŞ ANLAŞILIYOR

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, partisine yakın yöneticilerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin 'sistem revize edilecek' açıklamalarının yanlış anlaşıldığını ve abartıldığını söyledi. Bostancı "Sisteme ilişkin 'revizyon' kelimesi biraz yanlış kullanılıyor. Kastedilen değerlendirmedir. Yoksa sisteme ilişkin değerlendirmelerin verileri görülmeden afaki bir takım sonuçları şimdiden söylemenin manası şu; bu sadece bir değerlendirme, sistemin bir yıllık uygulamasına ilişkin bir değerlendirme. Bu değerlendirmeyi ikinci yılda yapar, bunu üç yılda yapar, her yıl yapabilir, dört yılda bir yapabilir. Dolayısıyla mesele uygulamanın değerlendirmesidir" diye konuştu.

Yücel KAYAOĞLU

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
millet aklı
millet aklı - 1 yıl Önce

Sağlıkta dönüşüm adı altında hastanelere yerleştirdiğiniz liyakatsız,omurgasız yalaka idarecilerin yaptığı mobing,iftira zülüm insanların akp den nefret etmesine sebeb oldu.işte bu yüzden denize düşen yılana sarıldı.İnsanların gönlünde çok büyük yaralar açtılar.Benim kapıcı diye almayacağım adamları devlette müdür yaparsan sonu budur.O yüzden millet yeni parti arayışına girdi.Ankara şehir hastanesi kan ağlıyor,eski taşınan hastanelerden eski cihazlar bir sürü malzeme taşındı,devlet zarara uğratılıyor.çalışanlar isyanda.20 yıllık mini buzdolabını bile getirmişler yokluktan.

SELİMCAN
SELİMCAN - 1 yıl Önce

REVİZYON YAPILSA BİLE,BU İŞ ARTIK YAMALI POHÇA'YA DÖNDÜ.DİKİŞ TUTMAZ. SAYGILARIMLA.

SELİMCAN
SELİMCAN - 1 yıl Önce

KÖKLERİ OLAN,DALLANIP BUDAKLANMIŞ NESİLLER YETİŞTİREN,İKİ PARTİ VARDIR. BİRİ CHP DİĞERİ MHP'DİR. İSTER BEĞENİN İSTER BEĞENMEYİN,AMA BU BÖYLEDİR. SİYASİ PARTİ ÇÖPLÜĞÜNE BAKARSANIZ,BUNUN BÖYLE OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ. SAYGILARIMLA.

il ve ilçe başkanlarınızı gözden geçirin
il ve ilçe başkanlarınızı gözden geçirin - 1 yıl Önce

ak parti kimliğine bürünen yılan çıyanları menfaatçıların temizleyin yoksa valla millet temizlieyecek.

doktor
doktor - 13 ay Önce

bunlar kırklansada bişey olmaz artık. bence o olmaz bu olmazı bırakın millet karar versin.

SIRADAKİ HABER