CHP: Sağlıkçılar Ölümle Burun Buruna Çalışıyorlar

CHP: Sağlıkçılar Ölümle Burun Buruna Çalışıyorlar

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde Beyin Cerrahi Kliniği öğretim üyelerinden Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odası bir hasta yakını tarafından yakıldı. Öğretim Görevlisinin odasının kullanılamaz hale geldiği, hastanede büyük paniğe sebep olan kundaklama olayı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin geldiği nokta açısından kaygı yarattı.

“ÖLÜMLE BURUN BURUNA ÇALIŞIYORLAR”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Sağlıkta şiddet bu kez Malatya İnönü Üniversitesi’nde çirkin yüzünü gösterdi. Doktor odası kundaklamaya kadar  ilerleyen şiddete derhal son verilmelidir. Prof. Dr. Selami Çağatay Ünal’a, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi yöneticilerine, hastanede görev yapan sağlık emekçilerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, şiddeti önlemesi gereken yetkilileri de bir kez daha görevlerini yapmaya davet ediyorum” dedi. Doktorların, hemşirelerin ve diğer sağlık personelinin her gün büyük bir tedirginlik içerisinde görev yerlerine gittiğini ve adeta ölümle burun buruna mesleklerini icra etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Ağbaba, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ile daha etkin mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

“SON 6 YILDA 70 BİN ŞİDDET OLAYI YAŞANDI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da yaşanan olayın ardından TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Sağlık emekçilerine yönelen şiddet vakalarının sayısı her geçen gün arttığını kaydeden Ağbaba, basına yansıyan verilere göre sağlık çalışanlarına yönelik son altı yılda 70 bini aşkın şiddet vakası yaşandığını, hayat kurtarmayı, hayatlarının amacı olarak gören sağlık emekçilerine yönelen şiddetin, sağlık emekçilerinin asli sorunlarından biri olmaya devam ettiğini kaydetti.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİ İNTİHAR EDİYOR”

Sağlık Bakanlığının geçmişte açıkladığı verilere göre;

2015’te 10’u hekim, 71’i hemşire, 99’u diğer personelden oluşan 180 sağlık çalışanı
2016’da 11’i hekim, 56’sı hemşire, 62’si diğer personel olmak üzere 129 sağlık çalışanı
2017’de ise 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanı intihar ederek yaşamına son verdiğini belirten Veli Ağbaba,  “Sağlık alanında çalışanlara yönelik uygulanan aşırı iş yükü, uzun nöbet saatleri, performans sistemi adı altında dayatılan yoğun çalışma baskısı, güvencesiz çalışma koşulları ve aşırı stresin intiharların birinci nedenleri arasında yer aldığını kaydetti.
3600 EK GÖSTERGE, YOĞUN ÇALIŞMA, UZUN NÖBET SAATLERİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık emekçilerinin, maruz kaldıkları şiddet vakalarının engellenmesi, ayrımsız biçimde 3600 ek gösterge tanınması ve çalışma yaşamında maruz kaldıkları mobbing, yoğun çalışma baskısı, uzun nöbet saatleri, güvencesiz çalışma koşullarından kaynaklanan sorunların araştırılarak ortaya çıkarılması, bu sorunların giderilmesi için gereken tedbirlerin alınması hususlarında  meclis araştırması açılmasını istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

MAALESEF SAĞLIK CAMİASINDA ÇALIŞANLARIN SAHİBİ YOK. SAĞLIK ÇALIŞANLARI SSK'DA ÇALIŞTIĞI GÜNLERİ ÖZLÜYORLAR( MIŞ). SAYGILARIMLA

saglık memuru
saglık memuru - 1 hafta Önce

KAMUDA DA EN DÜŞÜK MAAŞI HEMŞİRESİ,SAĞLIK MEMURU,EBESİ ALIR . VAR MI BÖYLE BİR ADALET.BÜTÜN MEMNUNİYETTE SAĞLIKTAN HASTANELERDEN OLUR OYLAR BU SAYE DE HÜKÜME TE GİDER SAĞLIK TA Kİ DÖNÜŞÜMÜ BİZLER YAPARIZ BAŞKA HİÇBİR KURUM YOKTUR BÖYLE DÖNÜŞÜMÜ BAŞARIYI YAKALAYAN BAŞARAN AMA HİÇ BİR DEĞERİMİZ OLMAZ .NE HAFTA SONLARIMIZ NE BAYRAMLARIMIZ NE RESMİ TATİLLERİMİZ NE GECEMİZ NE YAZ TATİLİMİZ NE KIŞ TATİLİMİZ HER ZAMAN GÖREV YAPAN DOĞAL AFETLERDE DEPREMLERDE TÜM SAHA GÖREVLERİNDE BİZ HEMŞİRELER SAĞLIK MEMURLARI VARDIR.

KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ HER ŞEY DAHİL 4100 TL GÜLMEYİN GERÇEKTEN BU MAAŞTIR.İNANMIYORSUNUZ DEĞİL Mİ HEP KAFALARINIZDA SAĞLIKÇILAR ÇOK ALIR DÜŞÜNCESİ MEVCUT DEĞİL Mİ AMA ACI GERÇEK BUDUR. KİMSEDE BİR SEY YAPMIYOR DURUMLARIMIZI DÜZELTMEK İÇİN NE GARİP DEĞİL Mİ. BİR POLİS 5800TL ÜZERİ, BİR ÖĞRETMEN 5500 TL 6500 TL ARASI ,BİR ZABITA MEMURU BİR İTFAİYEERİ 5500 TL ÜZERİ ,BİR BEKÇİ 4300 TL BİR ASKER 6500 TL 7500 TL ALIRKEN MASA BAŞLARINDA TERTEMİZ KLİMALI ODALARINDA ÇALIŞANLAR MALİYE,TARIM ,MİLLİ EĞİTİM ,DİYANET VB VB PERSONELLER BİLE 5500 TL YAKIN MAAŞ ALIRKEN BİZLER BOK TEMİZLER, BULAŞICI HASTALIKLA UĞRAŞIR, TEDAVİLERLE UĞRAŞIR, ENFEKSİYONUYLA UĞRAŞIR HASTA YAKINIYLA UĞRAŞIR BİRDE ÜSTÜNE DAYAK YER CAN GÜVENLİĞİMİZ OLMADAN ÇALIŞIRIZ BAŞKA VAR MI BÖYLE BİR BAKANLIK ,BÖYLE BİR KURUM .YAPTIĞIMIZ İŞ RİSKTİR AMA KİMSELER BİLMEZ..

ŞİMDİ DUYAR GİBİYİM YAPMA O ZAMAN BU MESLEĞİ( TAMAM OLUR YAPMAYIZ O ZAMAN KİM YAPACAK DANALAR)ÜNİVERSİTE DE BAŞKA BÖLÜM SEÇSEYDİN(SANA MI SORACAM LA BÖYLE BİR MESLEK BÖYLE BİR BÖLÜM VARSA VAR VE BİRİLERİ BUNU YAPACAK SENİN ANANA BABANA ÇOCUKLARINA BAKACAK BİLMEM ANLATABİLİYORMUYUM)BİZLER DİYORUZ Kİ BU HEMŞİRELİK SAĞLIK MEMURLUĞU YAPILAN İŞLER PARAYLA ÖLÇÜLMEZ FEDAKARLIK İSTER AMA BİZLER PARAYLA DA ÖLÇÜLSÜN EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ ARTIK ANLADINIZ MI İSTİFA ET DİYENLERDE VAR OLUR HEMEN İSTİFA EDERİZ VAR MI HASTALARINIZA BAKACAK BİRİLERİ DEĞİL İSTİFA HEMŞİRESİ EBESİ SAGLIK MEMURLARI BİR GÜN DEĞİL BİR 1 SAAT GREVE GİTSELER HASTALARINIZA BAKMIYORUZ DESELER NE OLUR ÜLKE ALT ÜST OLUR KABUL. HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIKTIR İNSAN HERŞEYİNİ KENDİ YAPABİLİR ÖRNEĞİN EĞİTİMİNİ ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERMEZSE BİLE KENDİ ÖĞRETİR ,KENDİ GÜVENLİĞİNİ ALIR RUHSATLI SİLAH İLE TARIMINI YAPAR VB VB KISACA SAGLIĞI BİR BİLEN YAPAR YOKSA YA ADAM ÖLÜR YADA SAKAT KALIR HERŞEY ZAMANLA YERİNE KONUR AMA SAĞLIK ÖYLE DEĞİLDİR BİLGİ İSTER ZAMAN ÖNEMLİDİR . ANLADINIZ DEĞİL Mİ SAĞLIK DEMEK HASTA DEMEK DOKTOR,HEMŞİRE, SAĞLIK MEMURU ,EBE DEMEKTİR GERİSİ TEFERRUATTIR BİR SAĞLIK KURULUŞUNDA OLMAZSA OLMAZIDIR HASTA İLE BİREBİR İLGİLENEN TEDAVİLERİNİ YAPAN MATERYAL ÜZERİNDE DEĞİL CANLI İLE UĞRAŞAN KİŞİLERDİR HEMŞİRELER, SAĞLIK MEMURLARI(ERKEK HEMŞİRE,EBE) ARTIK YETER DİYOR EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYOR İLERİDE BU MESLEĞİ TERCİH EDECEK KİMSEYİ BULAMIYACAKSINIZ BÖYLE GİDERSE.

NE 3600 EK GÖSTERGE NE SABİT ÖDEMELERİN EMEKLİLĞE YANSITILMASI NE CAN GÜVENLİĞİMİZ NE SERVİSSİMİZ NE SAĞLIKÇI EVLERİ (ÖĞRETMEN EVİ) NE DÖNER SERMAYELERİN DÜZELTİLMESİ NE YIPRANMA PAYI POLİSLER GİBİ ASKERLE GİBİ OLMAYAN GEÇMİŞİ KAPSAMAYAN NE

sağlık personelı  bıttı artık
sağlık personelı bıttı artık - 1 hafta Önce

weeee 3 kurus maas,,, kamuda en dusuk maası sağlık personelı alıyor

MEHMET02
MEHMET02 - 1 hafta Önce

2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." On dört yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER