Çakmak, "İdari işlerde 1 kişilik işi 5 kişi, aktif alanda 5 kişilik işi 1 kişi yapıyor"

Türk Sağlık Sen Erdoğan Çakmak, hastanelerde aksayan sağlık hizmetleri ile ilgili konuştu. Hastanelerde sağlık çalışanı sayısının yetersiz olduğunu belirten Çakmak, "İdari işlerde 1 kişilik işi 5 kişi, aktif alanda 5 kişilik işi 1 kişi yapıyor. Personelinde yaz tatilinde olması hizmetleri aksatıyor "dedi.

Çakmak, "İdari işlerde 1 kişilik işi 5 kişi, aktif alanda 5 kişilik işi 1 kişi yapıyor"

Samsun'da kamu hastanelerinde bilgi sisteminin değiştirilmesi sonrası ortaya çıkan kuyruklara ek olarak hasta randevu sisteminde de sorunlar yaşandığı, sağlık personelininin yaz tatilinde olması nedeniyle hizmetlerde aksama yaşandığı öne sürüldü. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlık sektöründe personelin yetersiz olduğunu söyledi.

PERSONEL YAZ TATİLİNDE

Çakmak, hastanelerde yöneticilerin liyakati esas almayarak koltuklarını düşünerek siyasilere sadakati göz önünde bulundurduğunu öne sürerek bunun sonucunda idari işlerde 1 kişilik işi 5 kişi, aktif alanda 5 kişilik işi 1 işinin yaptığına vurgu yaptı. Çakmak, " Devlet hastanelerinde idarecilik yapanlar liyakati göz önüne almıyor. Siyasilere sadakat iç güdüsü ve koltuklarını korumak için 'onun adamı, şunun adamı' diye görevlendirmeler yapıyor. Şuanda idari işlerde 1 kişilik işi 5 kişi, aktif polikliniklerde ve acil servislerde 5 kişilik işi 1 kişi yapıyor. Personelin çoğu yaz tatilinde. Hal böyle olunca hizmetlerde aksama yaşanıyor "dedi.

YASA ÇIKARILMALI

Aktif sağlık çalışanlarının idari bölümlerde görevlendirilmemesi konusunda bir genelge yada yasa çıkarılması gerektiğini vurgulayan Çakmak şöyle devam etti; "Hastanelerdeki durumu konuşup şikayet ediyoruz, ancak ileriye gidemiyoruz. Eskiye nazaran Sağlık İl Müdürlüğü düzeltmeye çalışıyor, ancak bazı durumlarda bürokrasiyi yada siyasileri geçemiyor. Bu uzun yılların sorunudur. Hastanelerde 'onun bunun adamı' diye ayrım yapılıyor. Aktif sağlık çalışanlarının idari alanlarda çalışmalarının önü kesilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır."

Kaynak:/www.hedefhalk.com

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

DOĞRU SÖYLÜYORSUNUZ.TEBRİK EDERİM. SAYGILARIMLA.

zek
zek - 9 ay Önce

eğer öyle bir düzenleme çıkarsa o kadar müdür, müdür yardımcısı, sekreter, uzman, sorumlu vs. nereden bulunacak ? :D

sağlık 78
sağlık 78 - 9 ay Önce

Karabük' ü anlatıyor resmen.

idari personel
idari personel - 9 ay Önce

personel işlerinin yapıldığı bir odada memur kadrosunda çalışıyorum. yanımda iki sağlık memuru var. aynı işi yapıyoruz ama benden 1.000 TL fazla ücret alıyorlar. onlarda idari kadroya alınsa sorun çözülür.

misafir
misafir @idari personel - 9 ay Önce

evet çok haklısınız
işlerine gelmedigi zamanda biz saglıkçıyız der işin içinden sıyrılırlar

MEHMET 02
MEHMET 02 - 9 ay Önce

S. CUMHUR BAK.ON DÖRT YIL OLDU BİR GELİŞME YOK
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

SAYGILARIMLA
SAYGILARIMLA - 9 ay Önce

DOĞRU TESPİT...TEBRİKLER

memur
memur - 9 ay Önce

YALOVA İL SAĞLIK daha da beter.
İl Sağlık Müdürlüğü Hemşire kaynıyor.
1 hastaneye yetecek hemşire var.

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 9 ay Önce

hastanelerden doktorlar hemşireler sağlık memurları neden kaçıyor işte bu darp olaylarından dolayı bu meslekleri yapanlar hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen tedavilerini yapan altını temizleyen banyosunu yaptıran enfeksiyonuyla uğraşan bulaşıcı hastalığıyla uğraşan kısaca doğumdan ölüme kadar halkın yanında olan birebir ilgilenen en çok yıpranan mesleklerdir diğer kişiler gibi masa başlarında materyal üzerinde çalışmıyorlar elleriyle bilgileriyle iş yapıyorlar.bundan ötürü kimse bu hemşireliği sağlık memurluğunu yapmak istemiyor masa başlarında mis gibi çalışmak varken nöbetsiz bir şekilde çalışmak varken ve aynı maaşı hatta daha düşük maaşa bu iş neden yapılsın söylermisiniz.

ARTIK BİR FARK OLMALIDIR BU MESLEK GRUPLARIYLA DİĞER ÇALIŞANLAR ARASINDA MAAŞLARINDA , DÖNER SERMAYELERİNDE, ÖZLÜK HAKLARINDA YOKSA İLERİDE BU MESLEKLERİ YAPACAK HASTALARA BAKACAK KİMSELERİ BULAMAYACAKLAR BU İYİLEŞTİRMELER SONUNDA HASTANELERDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK EDİLİR HASTANELERDEN KAÇIŞIN ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLUR. YOKSA HERKES MASA BAŞI İŞLERDE ÇALIŞMAK İÇİN HASTANELERDEN KAÇMANIN YOLLARINI ARAR VE GİDER ÇALIŞANLARA SORULSA ANKET YAPILSA HEMŞİRELERE SAĞLIK MEMURLARINA BU MESLEKTE 1 DK BİLE DURMAK YAPMAK İSTEMEYECEKLERİNİ İFADE EDECEKLERDİR BU KADAR KESİN VE NETTİR.


SIRADAKİ HABER