Bayramda 130 bin sağlık çalışanı görev yapacak

Sağlık Bakanı Koca, Kurban Bayramı'nda 22 bin hekim, 78 bin hemşire, 30 bine yakın da diğer sağlık çalışanlarından olmak üzere 130 bin personelin görev yapacağını söyledi.

Bayramda 130 bin sağlık çalışanı görev yapacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda 22 bin hekim, 78 bin hemşire, 30 bine yakın da diğer sağlık çalışanlarından olmak üzere 130 bin personelin görev yapacağını söyledi.

Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda verilecek sağlık hizmetlerine ilişkin, AA muhabirine açıklamada bulundu.

Sağlık hizmetlerinin 7 gün 24 saat esasına göre yürütülen kesintisiz hizmetler olduğuna işaret eden Koca, Kurban Bayramı'nda da sağlık hizmet sunumunda en ufak bir aksama olmaması adına tüm hazırlık ve planlamaları yaptıklarını söyledi.

Kurban Bayramı'nda kaza, yaralanma ve hasta oranlarının diğer günlere göre oranla arttığına dikkati çeken Koca, "Yalnızca kurban kesiminden kaynaklı yaralanmalar değil, trafik kazaları ve gıda zehirlenmelerinde de ciddi artış görüyoruz. Ambulans taleplerinde ve acil servislere başvuruda ciddi yoğunluk yaşanıyor." dedi.

Bayram süresince de acil hizmetler kapsamında tedbirleri aldıklarını belirten Koca, şu bilgileri paylaştı:

"Bayram tatili boyunca Türkiye genelinde 112 komuta merkezlerimiz ve 2 bin 801 acil istasyonumuz hizmet verecek. Ayrıca 5 bin 500'den fazla ambulansımız ve 35 bine yakın acil hizmetler personelimiz görev yapacak. Toplamda ise 130 bin kişi, bunun 22 bini hekim olmak üzere, bayram süresince hizmet verir olacak. Organ nakli, kalp damar cerrahisi ve yanık gibi özellikli acil müdahale edilmesi gereken birimlerimiz de bayramda aktif devrede olacak. Vatandaşlarımızın bayramı sağlıkla geçirmesini temenni ediyorum."

Bayramda nöbette olacak sağlık çalışanlarının bu süreçte fedakarca görev yapacağını dile getiren Koca, sağlık çalışanlarının bayramını da kutlayarak görevlerinde başarılar diledi.

"Et ızgara ya da haşlama olarak tüketilmeli"

Bakan Koca, sağlıklı bir bayram için hem kurban kesimi hem de et tüketimi sırasında vatandaşların nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda da önerilerde bulundu.

Kurban ibadetini yerine getirirken, zoonotik, yani hayvandan insana geçebilen hastalıklar konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Koca, "Özellikle hasta olan hayvanlarla temas edilmemesi, kesim ve et paylaşımında hijyenik eldiven kullanılması gerekir. Kist hidatik, bruselloz, şarbon, KKKA, tüberküloz, teniyoz gibi hem hayvanlar hem de insanlar için tehlikeli olabilen hastalıklara dikkat etmek gerekir. Bu konuda da el yıkama son derece önemlidir. El dezenfektanları da tercih edilebilir." ifadelerini kullandı.

Kurbanlık naklinde, kesim yerlerinde, etin işlenmesi aşamalarında da güvenlik ve teknik şartların karşılanması gerektiğine dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

"Kurbanlık seçerken mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanlar tercih edilmeli. Hasta ve ölen hayvanlara çıplak elle temas edilmemeli, sütü sağılmamalı, ölen hayvanlar dere ve su kaynaklarından uzak yerlerde derine gömülmeli.

Sakatatlarda leke ve kist gibi herhangi bir durum olduğunda temas edilmemesi gerekir. Bu dönemde kalp damar ve diyabet gibi hastalığı olan vatandaşlarımızın da et tüketimi noktasında dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle eti aşırı kızartmadan, kömürleşmeden haşlama ve ızgara tarzı etin yenilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 15:04

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
TÜRK
TÜRK - 4 ay Önce

BAYRAMDA , DİĞER RESMİ TATİLLERDE, SAVAŞTA, OLAĞANÜSTÜ HER TÜRLÜ DURUMDA ( DEPREM, SEL, TOPLU KAZALAR V.B ) HER DURUMDA POLİS, ASKER GİBİ GÖREVİ BAŞINDA OLAN MEMURLAR GİBİ SAĞLIK ÇALIŞANLARIDA İŞLERİNİN BAŞINDA HAZIR BULUNURLAR , GEREK SAHADA GEREK MERKEZLERİNDE HAZIR KITA BEKLERLER, AMA İŞ İŞİN KARŞILIĞINI VERMEYE GELİNCE SAĞLIK SİSTEMİNİ ÖVEN GÜRUH BİR ANDA 3 MAYMUNU OYNAR , BİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ! ARTIK YETER BIÇAK KEMİĞE DAYANDI! SAĞLIĞIN SESİNİ DUYUN YOKSA ÖVÜNDÜĞÜMÜZ SAĞLIK HİZMETLERİ YIKIMIN EŞİĞİNDE , BU PERSONELİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI ! DEVLETİMİZ BELİRLEDİĞİ KADRO SAYILARINI ACİLEN DOLDURMALI VE KAMUNUN EN DÜŞÜK ÜCRETİNİ ALAN AYLARDIR PERFORMANSI UNUTAN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ MALİ DURUMU İYİLEŞTİRİLMELİ VE SEÇİM SÜRECİNDEKİ SÖZLER AYRIM GÖZETİLMEDEN YERİNE GETİRİLMELİ , ADALET!

SELİMCAN
SELİMCAN @TÜRK - 4 ay Önce

YAZINIZA AYNEN KATILIYORUM. BAKIN,SİYASETÇİNİN HESABI,SAĞLIK'DA VERİLEN VEYA VERİLMESİ BEKLENEN YÜKSEK KALİTENİN ÜZERİNDEN,OY HESABI YAPMAK OLUP,İKTİDARDA TUTUNMAKTIR.ŞUNU BİLİYORLAR,TUTUNABİLECEKLERİ TEK DAL SAĞLIK HİZMETİNDEN VATANDAŞIN ALDIĞI HİZMETİN VE MEMNUNİYETİNİN,KENDİLERİNE OY OLARAK GERİ GELDİĞİNİ BİLİYORLAR. SENDİKALAR ÜYELERİNİ,MEYDANLARA ÇIKARTIP HAYKIRTMAYINCA,BU DÖNGÜ DÖNMEZ. KANIMCA EN BÜYÜK TEPKİ, ÇALIŞANLARIN SENDİKALARINDAN İSTİFA ETMEKLE OLUR. AMA NERDE ÖYLE YÜREKLİ CESARET. SAYGILARIMLA.

hemşire sag mem
hemşire sag mem - 4 ay Önce

Jandarma astsubay 6-3 , evli 1 çocuk eş çalışıyor . Batı görev 8.391 TL
pol mem. doğuda tam tazminat . evli 1 çocuk. 3/1 promosyon dahil 7250 tl Allah bereket versin
Polis Memuru 71 temmuz zammı ile 5873 TL alıyorum
öğretmen eş çalışmıyor herşey dahil 6380 tl
zabıta 5600tl
müftü 6800 tl
posta dağıtıcısı 5200 tl
yeni bekçi 4800tl
üniversite de teknisyen 5300tl
Dhmi şoför 6475 tl yuzde 27 vergi diliminde
şu maaşalra bakın Allah aşkına 16yıllık saglıkçıyım hemşireyim herşey dahil aldığımm maaş 4300tl
artık iş bırakmanın eylem yapmanın zamanı geldi geçmiştir
adamlar masa başlarında nöbetsiz şekilde çalışıyor 8,5 mesaisini biliyor tatilini yapıyor ama bizlerden çok maaş alıyor masa başındaki poliste aynı maaşı alıyor ayaktakide askeride aynı şekilde
bu meslek yapılmaz kardeşim emeğimizin karşılığı bu değildir

hemşire sag mem
hemşire sag mem - 4 ay Önce

Jandarma astsubay 6-3 , evli 1 çocuk eş çalışıyor . Batı görev 8.391 TL
pol mem. doğuda tam tazminat . evli 1 çocuk. 3/1 promosyon dahil 7250 tl Allah bereket versin
Polis Memuru 71 temmuz zammı ile 5873 TL alıyorum
öğretmen eş çalışmıyor herşey dahil 6380 tl
zabıta 5600tl
müftü 6800 tl
posta dağıtıcısı 5200 tl
yeni bekçi 4800tl
üniversite de teknisyen 5300tl
Dhmi şoför 6475 tl yuzde 27 vergi diliminde
şu maaşalra bakın Allah aşkına 16yıllık saglıkçıyım hemşireyim herşey dahil aldığımm maaş 4300tl
artık iş bırakmanın eylem yapmanın zamanı geldi geçmiştir
adamlar masa başlarında nöbetsiz şekilde çalışıyor 8,5 mesaisini biliyor tatilini yapıyor ama bizlerden çok maaş alıyor masa başındaki poliste aynı maaşı alıyor ayaktakide askeride aynı şekilde
bu meslek yapılmaz kardeşim emeğimizin karşılığı bu değildir

HEP ÇALIŞIYORUZ AMA KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ BAYRAM NEDİR BİLMİYORUZ NE GARİP DEĞİL Mİ BUNU DA BİLİYORSUNUZ
elimizde ne varsa gitti gidiyor maaşlar eridi bir bekçi bile işe yeni başlamış bekçi 4850 tl alıyorken bir polis 6400 tl doğuda 7300 tl bir asker 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir müftü 7500 tl üzeri bir zabıta 6200 tl üzeri bir vbvb bu maşaları görmüyormusunuz söylermisiniz bizleri bu hale sizler getirdiniz ne bir değerimiz ne bir itibarımız ne bir kıymetimiz kaldı taşeron maaşına düşeriz 2 yıla kalmaz böyle giderse saglıkçılar her zaman çalışıyor görev başındalar ancak kamuda en düşük maaşı alırlar

Ula 18 senedir sağlık memuruyum son 7 yılını yoğun bakımda gece gunduz demeden bayram demeden hafta sonu demeden hastaların bokunu temizliyom bokunu banyosunu yaptırıyorum enfeksiyonu bile uğraşıyor bayram şekeri diye bayram sabahı hastaların boku ile karsilasiyoz bayramlasiyoz bu meslek bu maaşa elbet yapılmaz masa başı işler varken şimdi diyecekler secmesydin bu mesleği zorla mı yapiyon diye bu mesleği elbet birileri yapacak ve bu mesleğin üniversitesi lise si var o zaman kapatın gitsin bu okulları bu meslekleri hastaların bu işlerini de doktorlar yapsın taşeron şirket işçiler yapsın suç bu okulları secmemizse eğer, emeğin bir karsiligi olmalı yaptığımız iş riskli bir iş Can ile ugrasiyoz yanlış bir iğne yanlış bir doz uygulaması hastayı öldürür hastanelerde kimse artık çalışmak istemiyor kimse artık bu mesleği tercih etmiyor masa başı nöbetsiz işler varken evrakla uğraşmak varken neden insanla uğraşsın yıpratsın kendini masa başında nöbetsiz haftasonu gece bayram tatili vb vb tatillerde evinde nöbetsiz bir şekilde çalışanlar bizlerden fazla maaş alıyorlarsa elbette isyan eder bu mesleği bırakmak isteriz elbette hemşiresi sağlık memuru hastanelerden hastalardan hasta yakınlarından kaçmak için yer arayacak neden yıpratsın ki kendini ne döner sermaye var ne maaşlar yeterince.

mis gibi saglık müdürlüklerinde halk saglıklarında tsmlerde aile merkezlerinde masa başında nöbetsiz bir şekilde çalışmak varken , hemşiresi sağlık memuru hasta ile birebir İlgilenen elleriyle bilgileriyle hastanın altını temizler,tedavilerini yapar enfeksiyonuyla uğraşır,bulaşıcı hastalığıyla uğraşır ama gel gör ki diğer sağlık çalışanlarıyla aynı maaşı alır

oğuz
oğuz - 4 ay Önce

evet köle gibi çalışacak sayın bakanım!!

Elbette
Elbette - 4 ay Önce

Bayram seyran demeden, çocuklarım ailem nasıl demeden, performans döner nedir bilmeden, maaşlarının erimesini dert etmeden, yalvarışları karşılık bulmadan, liyakatsız yükselişleri görmeden, herzaman kırmızı seviye savaş durumundaymışız gibi çalıyoruz bakanım. Emredin.

Hemşire
Hemşire - 4 ay Önce

Evet herkes tatil yaparken bizler çalışacağız. Hemşire başına 200 hasta düşecek acillerde. Ertesi gün ölü gibi olacağız ama sayın sağlık yöneticileri gelecek ne yapıyosunuz ki diyecek. Sağlıkta artık amaç kaliteli sağlık hizmeti vermekten çıkmıştır sn bakanım. Hastanelerin amacı nasıl daha öok para kazanırız, nasıl daha öok kar ederiz mantığına dönmüştür. Hasta, kaliteli bakım,kalite standartları kimsenin umrunda değil.bilginize.

SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

RABBİM ACİLDE ÇALIŞANLARIN YARDIMCISI OLSUN. SAYGILARIMLA.

celil
celil - 4 ay Önce

helal olsun ilk defa personeli adını andı:sağlık personeli ,bayramda çalışacak...o kadar!!


SIRADAKİ HABER