Bakanlıktan yeni talimat! Sağlık ekipleri, bilgilendirme yapacak

81 il sağlık müdürlüğüne talimat gönderen bakanlık, işçi ve işverenlerin çalışan sağlığı konusunda bilgilendirilmesi için ziyaretler yapılmasını istedi.

Bakanlıktan yeni talimat! Sağlık ekipleri, bilgilendirme yapacak

Talimat kapsamında her ilde kurulacak sağlık ekibi iş yerlerine gerçekleştirecekleri ziyaretler kapsamında işçi ve işvereni kronik hastalıklardan korunma, hareketli hayat tarzı ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma, stres yönetimi, bağımlılıkla mücadele etme, bağışıklama gibi konularda bilgilendirecek.

Ekip oluşturulacak

Talimat doğrultusunda her il öncelikle ziyaret planlama komisyonu oluşturarak hangi iş yerlerinin ne zaman, kimler tarafından ziyaret edileceğini belirleyecek. Ziyareti gerçekleştirecek ekiplerin resmi olarak görevlendirilmelerinin ardından bilgilendirme toplantısı yapılacak. Yapılan ziyaretler sonrasında edinilen bilgiler ve iyi uygulama örnekleri aylık olarak bakanlığa bildirilecek.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre; İş yerlerini ziyaret amacıyla il ve ilçe düzeyinde ziyaret ekipleri oluşturulacak. Bu ekipler mümkün olduğunca iletişim becerileri yüksek kişilerden tercih edilecek. Ziyaret ekiplerinde; il ve ilçe yöneticileri, çalışan sağlığı birim sorumlusu, iş yeri hekimleri, iş yeri hemşireleri, iş güvenliği uzmanları, çevre sağlığı teknisyenleri, hemşire, ebe ve sağlık memuru unvanına sahip en az iki kişiden oluşturulacak. Söz konusu ziyaretlerde çalışanlar, iş yeri kaynaklı riskler ile ortaya çıkabilecek hastalıklar hakkında bilgilendirilecek. Varsa ildeki meslek hastalıkları klinik tanısı koymakla yetkilendirilmiş hastanelerin bu alanda sunduğu hizmetlerle ilgili bilgilendirmeler yapılacak. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerini nerelerden alabilecekleri (YİSGB, İSGB ve OSGB) hususunda bilgilendirmeler yapılacak.

İş yerlerine gidecek ekipler, özellikle sektörel mesleki risk faktörlerine göre çalışanlara, aile hekimlerine müracaat ederek devletin ücretsiz olarak sunduğu aşılama hizmetlerinden de faydalanabileceklerini ve böylece olası mesleki risklerden ve hastalıklardan korunabileceklerini anlatacak. Bu amaçla genişletilmiş bağışıklama programında yer alan aşıların faydaları anlatılarak işçiler aile hekimlerine yönlendirilecek.

Kaynak://www.kamudanhaber.net/

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 18:46

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
yok artık
yok artık - 9 ay Önce

saçma sapan bir karar bakanlığın yetkisi yok aile hekimleriyle yeni bir çatışma alanı oluşturacak bu fikri kim vermiş yazık fethe gidenin sırtını mindere yapıştıracak ortalığı toz duman yapacak akıl işi değil..eskiler ne der bir bilene sorsaydınız kimsenin hıncını almazdınız

forum/yorum
forum/yorum - 9 ay Önce

bakanlık işyeri hekimlerinin rolünü, çalışma bakanlığının görevlerini, aile hekimlerinin karşı karşıya kalacağı sorunu hiç anlamamış.. ey bakanlık amirim, kendi düşen ağlamaz bu gidişle muzaffer olamaz kara kara düşünürsün, etrafını tanımadan el yordamıyla gitmemeliydin, umarım faturan az olur..

aile hekimi
aile hekimi - 9 ay Önce

aile hekimi sisteminin yedek anahtarı ya da jokerimi yeter artık

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

SANIRIM SİYASİ ALINMIŞ BİR KARAR,ÇÜNKÜ EN ÇOK REY'İN SAĞLIK SEKTÖRÜNDE Kİ HİZMETLERDEN GELECEĞİNİ ZANNEDİYORLAR,DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER