Bakanlıktan Dikkat Çeken Enjeksiyon Genelgesi

Bakanlıktan Dikkat Çeken Enjeksiyon Genelgesi

Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile enjesiyon uygulamalarında doktor tarafından reçete edilen ilaçların sağlık meslek mensupları tarafından onam alınıp alınmaması   konusuna açıklık getirdi

Sitemizde olmayan özel haberler sosyal medya hesaplarımızda !

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık NET'i Facebookta Takip Etmek İçin Tıklayın 

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 

Sayı: 14500235-401.99-872    10/06/2019
Konu: Enjeksiyon Uygulamaları
           Hakkında Genelge

GENELGE
2019/11

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun l'inci maddesi “Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde tababet icra ve her hangi surette olursa olsun hasta tedavi edebilmek için tıp fakültesinden diploma sahibi olmak şarttır." hükmü ile 70'inci maddesinde “Tabipler, diş tabipleri ve dişçiler yapacakları her nevi ameliye için hastanın, hasta küçük veya tahtı hacirde ise veli veya vasisinin evvelemirde muvafakatini alırlar. Büyük ameliyei cerrahiyeler için bu muvafakatin tahriri olması lazımdır. (Veli veya vasisi olmadığı veya bulunmadığı veya üzerinde ameliye yapılacak şahıs ifadeye muktedir olmadığı takdirde muvafakat şart değildir.)...” hükmü yer almaktadır.

Kanun Maddesinden de anlaşılacağı üzere, tıbbi müdahalelerde hastanın muvafakatinin alınması gereklidir. Ancak, büyük cerrahi işlemler için bu muvafakatin yazılı olması zorunlu olup mevzuatımızda bunun dışında yazılı rıza alınması gereken bir işlem öngörülmemiştir.

Enjeksiyon uygulamaları büyük ameliyei cerrahiye olmadığı için hastaların sözel olarak bilgilendirilmesinin gerekli ve yeterli olduğu, müdavi hekim tarafından reçete edilmiş güncel tedavisinin yetkili sağlık meslek mensupları tarafından hastanın reçetesi görülerek yapılması halinde yazılı onam alınması zorunluluğu bulunmadığı hususunda

Bilgilerinizi ve uygulamanın gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Muhammet GÜVEN
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 11:43

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 13 ay Önce

BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER. SAYGILARIMLA.

Dr
Dr - 13 ay Önce

Böyle saçma bir genelge olamaz. Hasta zaten sözel olarak bilgilendirilse bile bilgilendirilmedim diyecek. O zaman sağlıkçı bilgilendirdiğini nasıl ispatlayacak. Hiç bilgilendirme yapmayın deseler anlayacağım. Sözel bilgilendirme de neymiş? Zaten sağlıkta iş çığrından çıktı.

Murat
Murat - 13 ay Önce

Bakanlık ne derse desin onam forma devam. Zaten ne zaman arkamızda durdular ki.Yapilan her enjeksiyon risk taşıyor komplikasyon gelişince uğraşan biziz durmadan hesap soruluyor.

sağlıkçı
sağlıkçı - 13 ay Önce

rıza formu ve onam formu reçete eden hekim tarafından en başta yapılması gereken bi uygulama bence.. hastayı muayene ve anemnezi alan ve sonrasında tedavisini düzenleyen hekim gerekli bilgilendirme ve onam formunu reçete ederken doldurtacak.. hasta 10 gün sabah akşam gelip enjeksiyon yapılırken her hemşire ilacın riskini ve onamını anlatmak veya almak zorunda olmamalı.. enjeksiyon öneren hekim hastaya herşeyi anlatmalı ve hasta reçetesi ile birlikte onam formuyla hastaneye veya asm ye gelerek enjeksiyonu yapılmalıdır... gerekirse reçetenin altına açıklama ve onam kısmı ilgili hekim ve hastanın imzası olmalıdır..

1219 a göre enjeksiyon ameliyat değildir
1219 a göre enjeksiyon ameliyat değildir - 13 ay Önce

1219 sayılı yasayla oynayıp Müdehale kelimesini ameliyat olarak değiştirmek işte böyle anlamsız kelimelerden oluşa bir genelge yazmayı zorluyor,Enjeksiyon bir müdehaledir,ameliyat olmadığını düzenleyerek düzeltin ki komik genelgeler çıkmasın,ayrıca enjeksiyon yetkili bir sağlık meslek mensubu ttarafından yapılır diyor,soruyorum:yetkili meslek mensubu kim,hangi ünvan,sağlık personeli içinde ameliyatı yapmaya yetkili olan sadece uzman doktorlarmı,Çok komik:eğer yetkili sağlık personeli uzman tabip dışı sağlık personeli ise(ebe,hemşire-sağlık memuru.vs.)ise anlaşılorki enjeksiyon yapmaya yetkili meslek mensubu ebe,hemşire ve sağlık memurlarıda ameliyat yapmaya yetkilendirlmiş oluyor,Çözüm:1219 sayılı yasadaki küçük cerrahi müdahale kelimesi değiştirilerek ameliyat diye yazılması bu konuyu karmaşıklaştırmış,ozaman yeniden ameliyat kelimesi,eskisi gibi müdahale olarak düzenlenmekten başka çıkış ve çözüm yolu yoktur,aksi takdire enjeksiyon ameliyat,yetkili meslek mensuplarıda ebe,hemşire ve sağlık memurları olacaktır,dolayısıyla bu meslek mensupları ameliyatta yapmaya yetkin kılınmış olacaklarıdr,acilen düzenleme gereken cidi bir konu bu.

Cabir taskesek
Cabir taskesek - 13 ay Önce

Yazida birim sorumlusu antropolog arkadas saglik bakanliginda ne is yapar acaba

BAŞKAN
BAŞKAN @Cabir taskesek - 13 ay Önce

daire başkanı polislikten geçme. birim sorumlusu antropolog olmuş çok mu

Antropolog
Antropolog - 13 ay Önce

Antropolog görevi ne

Durdane Susmaz
Durdane Susmaz - 13 ay Önce

Sorun bakalım ilgililere hemşire hekim gözetimi olmadan neden enjeksiyon yapamaz..
Sağlık sistemimiz gelişiyor ??? mu..


SIRADAKİ HABER