Bakanlığın İşten Atma Sebepleri Tartışmalara Yol Açtı

Sağlık Bakanlığı’nın taşeron işçilere ilişkin hazırladığı cezai yaptırım çizelgesinde, “İşveren aile üyesine sataşmak”, “Şarkı söylemek”, “Hiyerarşiye uymamak”, “Tedavi edilmeyen hastalığa tutulmak”, “Makyaj yapmak” ihtar, yevmiye kesintisi ve işten atma gerekçesi olarak sayıldı.

Bakanlığın İşten Atma Sebepleri Tartışmalara Yol Açtı

Cumhuriyetin haberi;

Sağlık Bakanlığı, bünyesinde çalıştırdığı taşeron işçilere ilişkin cezai yaptırım çizelgesi hazırladı. Buna göre, kusurlu fiil ve davranışlar; işveren ve amirlerle uyum, ahlaki davranışlar, iş arkadaşlarıyla ve diğer kişilerle ilişkiler, iş kurallarına uyum, mesai düzeni, sağlık kuralları ve kılık kıyafet olarak sıralandı. 

İşveren aile üyesine sataşan atılacak: İşveren ve amirlerle uyum başlığı altında; amirlerle kavga eden, işveren aile üyelerinden birine sataşan personel direkt ihraç edilecek. “Ağırbaşlılığa uymayan” davranışlarda bulunan, amirler tarafından verilen görevlere itiraz eden personelin önce yevmiyesi kesilecek tekrarlanırsa ihraç edilecek. 

Şarkı söyleyen önce ihtar sonra ihraç: Ahlaki davranışlar içinde yedi günden fazla hapisle cezalandırılmak da işten atılma gerekçesi olarak sayıldı. İşyerinde şarkı söyleyen personelin de önce ihtar ile uyarılması durumun tekrarlanması halinde işten atılmaya kadar varması dikkat çekti. 

Hiyerarşiye uymayana önce yevmiye kesintisi sonra ihraç: İşyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan eşyaları otuz günlük ücretinin altında bir tutarla ödenebilecek derecede hasara ve kayba uğratan personel hem hasar bedelini ödeyecek hem yevmiyesinden kesilecek. Tekrarlandığı durumlarda ise işten atılacak. Kendisine tahsis edilmeyen araç gereç ve bilgisayarları izinsiz ve amacı dışında kullanan personel ve mesai içinde dinlenen personelin yevmiyesi kesilecek. Yine tekrarlanırsa ihraç edilecek. Üst makamlara bir konunun iletilmesinde hiyerarşik sıraya uymayan personelin yevmiyesi kesilecek, tekrarlanırsa ihraç edilecek. 

Kapı dışında işyerine girip çıkmak ihtardan ihraca: Girilmesi ve oturulması yasak yerlere girmek ve oturmak, çalışma saatlerinde kitap, dergi, gazete okumak, elektrik, makine ve tesisatları tamir etmeye çalışmak, görev başında sigara içmek, işten erken ayrılmak, yemek molasına erken çıkmak, giriş çıkışlara ayrılan kapılar dışındaki yerlerden işyerine girip çıkmak, ihtardan yevmiye kesintisine tekrarlanırsa ihraca varan gerekçeler olarak yer aldı. Gözaltına alınmak direkt işten atılma gerekçesi olarak verildi. 

Tedavi edilemeyen hastalığa tutulan ihraç: İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilmeyecek nitelikte olması bile direkt ihraç gerekçesi olarak sayıldı. Sürekli rapor almak da yevmiye kesintisinden ihraca kadar gerekçe oldu. 

Makyaj yapana önce ihtar sonra ihraç: Kılık kıyafet başlığı altında “dikkat çekecek şekilde makyajlı olarak görev yapmak” önce ihtar, sonra yevmiye kesintisi sonra ihraç gerekçesi sayıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 00:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

VERİM ALAMADIĞINI KAPININ ÖNÜNE KOYACAKSIN O KADAR. DEVLETİN ÇALIŞKANA İHTİYACI VAR. SAYGILARIMLA.

Ebru
Ebru - 4 ay Önce

İyi olmuş.bedavadan kadrolu olun işe geç gelmeler lakayt hareketler.hele hastanedeki sekreterlerle konuşulmuyor artık

Murat
Murat - 4 ay Önce

Çok isabetli bir karar.liyakatsiz KPSS siz kadrolu al sonrada şımarıklığın zirvesine çık.16 yıllık devlet memuruyum taşeronlar kadar havam yok

Tarık
Tarık - 4 ay Önce

Süper olmuş. Buralarda taşeronlar nerdeyse sağlık müdüne hadi lan diyecek şımarıklığa sahip sanıyor kendini...

Nezir
Nezir - 4 ay Önce

Kim sebep olmuşsa Allah razı olsun. taşeronlar yüzünden ne çalışan memurlar nede hastaların huzuru kalmadı. 3 5 kişi bir araya gelip hastanelerde terör estiriyor. arkamızda siyaset var deyip siyasileride kandırıp istedikleri gibi at koşturuyorlar. Sırf bu abartılarından dolayı 2 seçimdir ak partiye oy vermiyordum. Çok güzel bir gelişme olmuş. Sağlık laşkalaşmıştı.

Yusuf arda
Yusuf arda - 4 ay Önce

Ülkede binlerce üniversite mezunu KPSS den yüksek puan almış gencimiz varken bunlara kadro verildi.Hakmı değil.Ama bunlar buna şükredip ona göre davranıyormu hayır.bizde devlet memuruyuz havaları.polikliniğe gidip muayene olucaz içerdeki doktordan çok sekreter konuşuyor hava o biçim

Att
Att - 4 ay Önce

Adamlar torpille bir girdiler torpille kadroyu aldılar, ne kamu düzeni koydular, ne liyakat, ahlaksızlık zaten zaten diz boyu isabetli bir karar olmuş..

Filiz
Filiz - 4 ay Önce

Hakkı yeşil yurt gulcani korumak için bu yasa cikmistir

Cabbar
Cabbar @Filiz - 4 ay Önce

Gülcan dediğin kim? açıklar mısın merak ettim doğrusu. Bir de ne yaptığını söylersen sevinirim. :)


SIRADAKİ HABER