Bakan KOCA Habertürk'e Röportaj Verdi

Bakan KOCA Habertürk'e Röportaj Verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Habertürk’ten Kübra Par’a yaptığı açıklamalarda akılcı ilaç kullanımına ilişkin " Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve hekim arkadaşlarımızın da hassasiyet göstermesini istiyoruz. Performansın da buna göre şekillendiği bir yaklaşımı önümüzdeki bir iki ay içerisinde devreye sokacağız. "
Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aile hekimliği ve akılcı ilaç kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Aile hekimliği uygulamasının ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum. Halkın yüzde kaçı ilk başta hastaneye gitmek yerine aile hekimine başvuruyor? Bu uygulama gerçekte ne kadar etkili oldu? 

Birinci basamak hizmetlerimizi son derece önemsiyoruz. Toplumda aşılamanın en yaygın olarak yapıldığı yer aile hekimleri ve aşılama oranı yüzde 96’larda. Şu an ortalama 3 bin 100 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Önümüzdeki 5 yılda bunu 2 bin 700’e kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Süreçte her geçen gün aile hekimlerinden ikinci basamak ve üçüncü basamağa gidişin olduğu bir sistem oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde, aile hekimlerine müracaat edilme sonrası, uzmanlık hekiminden randevu alınması söz konusuysa aile hekimine gidenin öncelik taşıdığı ve katılım bedelinin buna göre daha az alındığı veya alınmadığı bir yaklaşımı da devreye sokmak istiyoruz. Hekim başına düşen nüfusu giderek azalttığımızda da belli bölgelerde bu çalışmayı pilot olarak başlatacağız. 


Acil servisler konusu çok tartışıldı. Bütün hastanelerde ücretsiz olacağı söylendi ama özel hastaneler acil serviste hastalardan imza alarak ücretli hale getirmeye çalıştırlar. 


Acil servislere başvuru oranımız çok yüksek. Dünya ortalaması yüzde 8 iken bizde yüzde 31-32’lere çıkan bir orandan söz ediyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Demek ki burada alışkanlık meydana gelmiş. Acil hizmetlerden katılım payı almıyoruz.; katılım payını poliklinik hizmetlerine gittiğinizde alıyorsunuz. Acil hizmetlerinde bunun da payının olduğunu hastanın yer yer daha kolay hizmet alacağını öngörerek oraya gittiğini düşünüyoruz. Bu durum acil hizmet alması gereken hastanın da mağdur olmasına yol açıyor. Bu noktada kırmızı, yeşil, sarı alan uygulamasını gözden geçirdiğimiz bir performans sistemini de devreye sokacağız. 

Bu daha çok akşam saatlerinde oluyor sanırım. 

Gündüz saatlerinde de oluyor. Polikliniklerimizin çalışma saatlerini uzatarak akşamki durumun da önüne geçmek istiyoruz. 

Poliklinikler kaça kadar açık olacak? 

Her hastanenin kendi sistematiği içerisinde gerektiğinde gece 12’ye kadar uzatabileceği bir sistemden söz ediyoruz. 

Türkiye’de arkadaşının tansiyonu ya da şeker hapını, “ Yahu bir deneyeyim, belki bana da iyi gelir” diye kullanan bir kuşak vardı. Antibiyotik kullanımının da neredeyse grip ilacı seviyesinde olduğu bir dönemi de geçirdik. Türk halkı ilaç konusunda ne kadar bilinçli? 

Akıllı ilaç kullanımı dünyada giderek artan ve bizim de çok önem verdiğimiz bir konu. Antibiyotikte elde ettiğimiz başarı Dünya Sağlık Örgütü’yle yaptığımız toplantıda bize çok soruldu. Daha önceleri bir reçetede yüzde 35 oranında antibiyotik bulunuyor iken, 2011 yılından beri bu oranı yüzde 25’e düşürdük. 
Toplumun bu konuda bilinçlenmesi ve hekim arkadaşlarımızın da hassasiyet göstermesini istiyoruz. Performansın da buna göre şekillendiği bir yaklaşımı önümüzdeki bir iki ay içerisinde devreye sokacağız. 

Çok ilaç yazan doktoru izleyeceğiz mi diyorsunuz?

Evet. Ortalamayı aşan ilaçlarla ilgili geri planda bir takibin olduğunu hissettirdiğimiz bir süreç oalcak. Her türlü hizmetin dijitalize edildiği ve gerektiğinde uyarılarımızı sempatik bir şekilde yaptığımız bir dönem yaşayacağız. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 10:00

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglik tekniker
Saglik tekniker - 11 ay Önce

Gelmis gecmis en kotu bakan 15 ay oldu atama yok surekli bu ay icinde deyip ucaktan beri milleti uyaliyor saglikcilar 2 yildir performans alamiyor banka promosyonlari ziraata peşkeş cekildi 460 tl kimseden ses cikmadi anliyacaginiz bu bakansan medet ummayin.

SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

SAYIN BAKANIM, UMARIM EN KISA SÜRE İÇERSİNDE FİTOTERAPİ UZMANLARINDAN,BAKANLIK OLARAK ÇOK DAHA FAZLA YARARLANIRIZ. SAYGILARIMLA.

MEHMET02
MEHMET02 - 11 ay Önce

S.SAĞLIK BAK.ON DÖRT YIL OLDU .
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

HİZMETLİ
HİZMETLİ - 11 ay Önce

GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDAN HABER VERME DİMİ ?

acil servis çözüm
acil servis çözüm - 11 ay Önce

acil servise yeşil alan muayenesine gelen hastadan hastaya yeşil alan atıldığı takdirde 100 tl yansıtılacak eczaneye sarı alan 50 tl olacak gerçek acil oLAN HASTAYA DA kırmızı alan atılacak fakat kırmızı alan atılacak tanılar belirli olacak o tanılardan başkasına kırmızı alan atılamayacak ve acil servise başvuran hasta sayısı %50 düşecek personelin sıkıntı yaşamaması adına güvenlik personeli iki katına çıkarılacak ve aktif çalışmaları sağlanacak...YAPABİLİRSENİZ....

demek ki
demek ki - 11 ay Önce

Proje yapmak şart değilmiş
Hakkaniyeti sağlamak şart değilmiş
Eğitim şart değilmiş
Objektif olmak şart değilmiş
KPSS sınavına girmek şart değilmiş
Görevde yükselme sınavına girmek şart değilmiş
Tevazu şart değilmiş
Referans aramak şartmış
Mobing görmek şartmış

Yakķkko
Yakķkko - 11 ay Önce

Gelmiş geçmiş en beceriksiz bakan ...Bu kadar da ağırdan satılır mi sanki zorla getirmişler gibi adamın orjinal bir fikri olmaz mı sağlık dışı personel ile ilgili bir çalışması olmaz mı görevde yükselme ile ilgili hiç bir çalışma yok ..ne kadar da adaletli ir yaklaşım içerisinde takdire şayan bir duruşu var maşAllah...????????????????

MÜDÜR
MÜDÜR - 11 ay Önce

VARDİYA POLİKLİNİĞİ UYGULAMASI 2000 Lİ YILLARDA YAPILDI GÜZEL DE SONUÇLARI VARDI HEM İNSANLAR AKŞAMLARI DA POLİKLİNİK HİZMETİNDEN FAYDALANIYORLARDI HEMDE İŞLERİNDEN GERİ KALMIYORLARDI.ÇOK YÖNLÜ BİR DURUM MESELA BİR ÖĞRETMEN KÜÇÜK BİR RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE MESAİ SAATLERİ İÇİNDE DOKTORA GİDİNCE ÇOCUKLARIN DERSİ BOŞ GEÇİYOR AKŞAM GİTTİĞİNDE BU SIKINTI YAŞANMAYACAK.ACİLLER GEREKSİZ MEŞGUL EDİLMEYECEK

SIRADAKİ HABER