Bakan KOCA CNN TÜRK'te Önemli Açıklamalar Yaptı

Bakan KOCA CNN TÜRK'te Önemli Açıklamalar Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CNN TÜRK’te Hakan Çelik'in konuğu oldu. Bu yıl içerisinde 29 bin 689 sağlık personeli alımı olacağını belirten Bakan Koca, "Bunun ilk etabı olarak 12 bin personelin alımı için önümüzdeki ay ilana çıkılacak. 12 bin personelin alımı da KPSS ile olacak. Mülakat yok" açıklamasında bulundu.
Bakan Koca’nın Hakan Hafta Sonu programındaki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


2019’da bütçeden sağlığa ayrılan pay 157 milyar lira. Sağlıkta dönüşümü anca çalışanlarımızla yapabileceğimize inanıyoruz.


29 bin 689 sağlık personeli alımı olacak bu yıl içinde. Bunun ilk etabı olarak 12 bin personelin alımı da önümüzdeki ay için ilana çıkılacak. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. ÖSYM’ye gönderdik ÖSYM’nin takvimi ancak ‘bir ay sonra çıkabiliriz’ dedikleri için 1 ay sonra gerçekleşecek.12 bin personelin alımı da KPSS ile olacak. Mülakat yok. KPSS ile 12 bin kişiyi ÖSYM üzerinden alacağız.


Eylül Ekim gibi ikinci etabı da 17 bin 689 personeli de ÖSYM’nin takvimine göre aynı yöntemle planlamış olacağız. Mülakatsız alım daha hakkaniyetli.


Obeziteyle mücadele


Obeziteyi önemsiyoruz. Sağlıklı beslenmeyle ilgili bir Beslenme Konseyi kurduk. İlk defa kurulan bir yapı oldu. Türkiye’nin beslenme haritasını çıkarmış olduk. Gelecek ay beslenme haritamızı da basına açıklamış olacağız.


Bağımlılıkla mücadele


Bağımlılıkla ilgili mücadelede kararlı bir tutum içindeyiz. Bağımlılıkla mücadele kurulu yeniden kuruldu. 11 bakanımızın yer aldığı bir mücadele kurulu. Önemli kararlar alındı. Tedavi sonrası rehabilitasyon projesini çok önemsiyoruz. 2023’e kadar rehabilitasyon merkezi sayısını 40’a çıkarmayı hedefliyoruz.


Sağlık turizmi


Türkiye’yi sağlık üssü yapmak istiyoruz. Sağlık turizmini çok önemsiyoruz. Hem özel sektörün hem üniversitenin hem kamunun potansiyelini uluslararası pazara pazarlayan güçlü bir merkez olsun istiyoruz. Sağlık ateşelerini de önemli gördüğümüz birçok ülkede olması yönünde karar aldık. Şu an 1,5 milyar dolar gelirimizi var. 2023 için 10 milyar dolar hedef koyduk.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 13:17

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
kasım
kasım - 5 ay Önce

kocaman bir boş!!!

Dürdane Susmaz
Dürdane Susmaz - 5 ay Önce

Dikkatinizi çekmiyormu ?
Personelin özlük ve çalışma şartlarıyla ilgili hiçbir düzenleme konuşulmuyor.
Anket Sonuçlarını 4 Gözle beklemekteyim.Personel memnuniyeti ne durumda ???

ÜnvanDeğişikliği
ÜnvanDeğişikliği - 5 ay Önce

Sayın Bakan ünvan değişikliği sınavını ne zaman açacaklar....Kul hakkının yenmesine sebep olan mülakatı ne zaman kaldıracaklar....

hayalkırıklığı
hayalkırıklığı - 5 ay Önce

GÖREVDE YÜKSELME SINAVI YOKTUR.GÜNDEMİNDE BAKAN BEYİN.

ADALETSİZ DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ
ADALETSİZ DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ - 5 ay Önce

SAYIN BAKANIM DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ACİLEN DEĞİŞMESİ GEREKİR PERSONEL AYNI İŞİ YAPIYOR FARKLI ORANLARDA DÖNER ALIYOR YADA HASAN ALIYOR,FATMA ALAMIYOR OKUL DURUMU , HİZMET SÜRESİ SINIF FARKLILIKLARI TEKRAR BELİRLİ KRİTERLER OLMASI LAZIM.SAĞLIK BAKANLIĞININ DÜZELTMEYE ÇALIŞMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR KONUDUR DÖNER SERMAYE SAYIN BAKANIM BEKLİYORUZ.BİRİLERİ ALIP ,BİRİLERİ ALAMIYORSA BURADA HUKUKSUZLUK VARDIR ADALET İSTİYORUZ.

MEHMET02
MEHMET02 - 5 ay Önce

S.SAĞLIK BAK.ON DÖRT YIL OLDU BİR GELİŞME YOK
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On dört yıl oldu bir gelişme yok

mehmet 02
mehmet 02 - 5 ay Önce

S SAĞLIK BAK. 2351 KİŞİ CEVAP BEKLİYOR ATAMALARI YAPILMADI

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

2351 KİŞİ SINAVI KAZANDI ATAMASI YAPILMADI .ZAMAN AŞIMINA UĞRADI BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ


SIRADAKİ HABER