Askerlik kanunu ertelendi

Askerlik kanunu ertelendi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni askerlik sistemi teklifinin görüşmelerinin tüm siyasi parti gruplarının mutabakatı, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Naci Bostancı'nın inisiyatifi ile bayramdan sonraya bırakıldığını belirtti.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, askerlik kanunuyla ilgili bir değişikliğin gündemde olduğunu ve 1927 yılından beri yürürlükte olan bir kanunun tamamen ortadan kaldırılıp, yeniden ele alındığını söyledi.

Bu konuda tüm parti gruplarının birbirine benzer kaygıları ve yapıcı bir yaklaşımları olduğunu dile getiren Özel, AK Parti'nin gruplardan görüşlerini istediğini belirtti. Özel, "Madde 45 üzerinde ciddi tartışmalar ve endişeler vardı. Bunun dışında ordunun bazı birliklerinin mevcudunun yüzde 20'ye kadar gerileyecek olmasıyla ilgili endişeler vardı. Yapılan toplantıda istisnasız tüm gruplar görüşlerini açıkladılar. Tüm grupların mutabakatı, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Naci Bostancı'nın inisiyatifi ile bu kanunun görüşmeleri bayramdan sonraya bırakılmış durumdadır." diye konuştu.

Silah altında olan askerlerin tezkere beklentisinin son derece haklı bir beklenti olduğunu vurgulayan Özel, "CHP olarak kimsenin tezkere almasına, askerliğinin sonlanmasına ya da askerliğin kısalmasına karşı olmadığımızı açıkça ifade etmemiz gerekiyor." dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

VAROŞLAR DA YAŞAYANLAR GARİBAN GENÇLERDE UMARIM DÜŞÜNÜLÜR. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER