Alın terinin hakkı için mücadele veriyoruz

Alın terinin hakkı için mücadele veriyoruz

Sağlık çalışanlarının talepleri Sağlık-Sen’in omzunda! 550 bin sağlık çalışanının sözcüsü Semih Durmuş, toplu sözleşme masasından beklentilerini dile getirdi.
Milyonlarca memuru ilgilendiren 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Sağlık iş kolunun yetkili sendikası olan Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen)  toplu sözleşme masasında sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme getiriyor. Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, toplu sözleşme masasından beklentilerini Milli Gazete’ye anlattı. 


Sağlık çalışanlarının ekonomik, özlük ve soysal haklar konusunda mağdur oldukları konular olduğunu dile getiren Durmuş, “Toplu sözleşmenin amacı karşılıklı iyi niyet içerisinde çalışma barışını sağlamaktır. Bizim sağlıktaki bir takım haksızlıkları dile getirerek, bunlara çözüm üreterek toplu sözleşmenin amacı olan iş barışını sağlamamız gerekiyor. Bizim en öncelikli konumuz döner sermaye. Yaptığımız bir anket çalışmasında sağlık çalışanlarının yüzde 98’i döner sermayenin adaletsiz olduğunu ifade etmişler. Bu tüm çalışanların yüzde 98’i tarafından dile getirilmiş bir gerçek. Bizler Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmelerle bu konuyu dile getirdik. Toplu sözleşme masasına da getireceğimiz en önemli konu döner sermayedeki adaletsizlikleri ortadan kaldırarak daha adil ücret yönetmeliğinin belirlenmesi olacak” ifadelerini kullandı.

SORUNLARIN TEMELİ İSTİHDAM EKSİKLİĞİ
Diğer bir önemli konunun sağlık çalışanları sayısının az olduğunu belirten Durmuş, “Bugün Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sağlık hizmetlerinde 400 bin ebe hemşirenin hizmet vermesi gerekirken maalesef ülkemizde 150 bin ebe hemşire arkadaşımız 82 milyona sağlık hizmeti sunmaya çalışıyor. Bu bir sağlık çalışanının 3 hemşirenin yapması gereken işi yaptığı gerçeğini ortaya koyuyor. Bugün bir hemşire 3 hemşirenin işini yaptığında ona 3 hemşirenin alacağı ücreti vermiyorsak yapılması gereken sağlık çalışanı istihdamını artırmaktır. Sorunlarımızın temelinde yatan istihdam eksikliğidir, bunun giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

GECE ÇALIŞMA TAZMİNATI VERİLMELİDİR
“Sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin artırılması gerekiyor” diyen Durmuş, birçok ülkede gece çalışan sağlık görevlilerine gece çalışma tazminatı verildiğini belirtti. Durmuş, devamında şunları kaydetti: “Türkiye’de de işçi sınıfına ve kamu hizmeti sunan işçi sınıfına gece çalışma tazminatı verilmektedir. Gece çalışmak insan anatomisine aykırı bir durum. Gece çalışanlar gündüz çalışanlardan daha fazla ücret alırlar. Onun için gece çalışanların ücreti farklı olmalıdır. Nöbet ücreti alırlar ama bir saatlik nöbet ücretine gelen karşılık mevcut mesai ücretinden daha fazla olması gerekir. Toplu sözleşme masasında, çalışanların alın terinin karşılığını almasını arzu ediyoruz. Mücadelemiz bu yöndedir.”

TALEPLER

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalıdır.
Üniversite hastaneleri arasında veya üniversitelerden Sağlık Bakanlığı’na mazeret durumlarına bağlı geçişlerde, kadro kısıtlaması uygulanmamalıdır.
Genel hayatı etkileyen koşullarda görev yapmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının mali durumlarıyla ilgili sosyal denge sözleşmesine imkân tanınmalıdır.
Sabit ek ödemeler 15 puan artırılarak gelir vergisinden muaf tutulmalıdır.
Tüm gün hizmet veren kurum ve kuruluşlardaki çalışanlara, 24 saat kreş hizmeti sağlanmalıdır.
Lisans tamamlama hakkından 2014 sonrası mezunlar da faydalanmalıdır.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
memur
memur - 4 ay Önce

kamuda en düşük maaşı saglıkçılar alıyor bizde imam ögretmen polis maaşı ne ise aynı maaşı istiyoruz

Bedri Ak
Bedri Ak @memur - 4 ay Önce

Kimileri var koltuğa oturunca değişir umarım siz onlardan değilsinizdir. İnşaAllah gerçekten hak mücadelesi verenlerden olursunuz. Umarım.

Necdettin
Necdettin @memur - 4 ay Önce

Sayın BAşkan, Eğer gerçekten hak, alınteri korumaksa niyetiniz; önce araştırmacı atanan hakkıyla sınavla makam sahibi olmuş yöneticilerin haklarının iadesi yani 2015 yılı görevde yükselme sınavını kazananlarla eşit hale getirisiniz. Biz de deriz ki:"Gerçekten alınterinin korunması mücadelesi veriyor. Helal olsun" hadi bakalım. yapın da takdir edelim.

hemşire
hemşire - 4 ay Önce

bizleri bu hale getiren yetkili sağlık sen 17 senedir ne maaşlarda ne döner sermayede ne 3600 ek göstergede ne servis ulaşımda bir bir ilerleme kaydedemeyen sizler şimdi de sağlıkçılar mesleğinden memnun değil diyorsunuz sizler ve üyeleriniz olmasa sağlık çalışanları yarım gün iş bırakarak istediğini alır sağlık demek herşey demektir hastasına bakılmayan bir vatandaş ülkeyi altını üstüne getirir eğitimi sonra alabilirsin tarıma sonra yapabilirsin yani sağlık hariç herşeyi erteleyebilirsiniz ancak iş sağlığa cana gelince bunu yapamazsınız işte sağlık çalışanları özellikle doktoru sağlık memuru hemşiresi ebesi olmazsa olmazıdır elbet mesleğimizden memnun değiliz en zor şartlarda çalışan servislerde ameliyathanelerde yoğun bakımlarda acillerde hemşire, sağlık memuru, ebe olarak bu mesleği 1 dk bile yapmam imkanım olsa.

hastanın altını bokunu temizle gün boyu tedavileriyle uğraş bulaşıcı hastalığı, enfeksiyonu hastanın banyosu ,pansumanı vb vb işleri gece gündüz bayram hafta sonu kar kış tatili demenden uğraş yap ama kamuda en düşük maaşa talim et bu adalet midir.mis gibi 8,5 masa başlarında çalışanlardan daha mı değersiz kıymetsiz iş yapıyoruz da böyle bir maaşı alıyoruz .kimse artık hastanelerde çalışmak istemiyor niye çalışsın ki hasta ile hasta yakını ile uğraşmaktansa mis gibi odalarda tertemiz masa başında çalışır daha iyidir.

hastanelerde ne döner sermaye veriliyor ne maaşlar yeterli ne 3600 ek gösterge var ne yıpranma işe yarıyor ne servisimiz var git diğer kurumlarda masa başında çalış daha iyidir şiddet yok en azından diğer kurumllarda bu gariptir ki bu konuyu da açan yetkili sağlık sen bizleri 17 senedir yetkili olmanıza rağmen bu hallere düşüren sizlersiniz sağlık sen hiçbir kazanım elde edemediğiniz gibi elimizde ne varsa gitti gidiyor maaşlar eridi
bir bekçi bile işe yeni başlamış bekçi 4850 tl alıyorken bir polis 6400 tl doğuda 7300 tl bir asker 8000 tl üzeri bir öğretmen 6000 tl üzeri bir müftü 7500 tl üzeri bir zabıta 6200 tl üzeri bir vbvb bu maşaları görmüyormusunuz söylermisiniz bizleri bu hale sizler getirdiniz ne bir değerimiz ne bir itibarımız ne bir kıymetimiz kaldı taşeron maaşına düşeriz 2 yıla kalmaz böyle giderse sizler başımızda oldukça haklarımızı savunmadıkça
Allah sizleri bildiği gibi yapsın düşün artık sağlık çalışanlarının yakasından sağlık çalışanlarının önündeki en büyük engel sizlersiniz Ula 18 senedir sağlık memuruyum son 7 yılını yoğun bakımda gece gunduz demeden bayram demeden hafta sonu demeden hastaların bokunu temizliyom bokunu banyosunu yaptırıyorum enfeksiyonu bile uğraşıyor bayram şekeri diye bayram sabahı hastaların boku ile karsilasiyoz bayramlasiyoz bu meslek bu maaşa elbet yapılmaz masa başı işler varken şimdi diyecekler secmesydin bu mesleği zorla mı yapiyon diye bu mesleği elbet birileri yapacak ve bu mesleğin üniversitesi lise si var o zaman kapatın gitsin bu okulları bu meslekleri hastaların bu işlerini de doktorlar yapsın taşeron şirket işçiler yapsın suç bu okulları secmemizse eğer, emeğin bir karsiligi olmalı yaptığımız iş riskli bir iş Can ile ugrasiyoz yanlış bir iğne yanlış bir doz uygulaması hastayı öldürür hastanelerde kimse artık çalışmak istemiyor kimse artık bu mesleği tercih etmiyor masa başı nöbetsiz işler varken evrakla uğraşmak varken neden insanla uğraşsın yıpratsın kendini masa başında nöbetsiz haftasonu gece bayram tatili vb vb tatillerde evinde nöbetsiz bir şekilde çalışanlar bizlerden fazla maaş alıyorlarsa elbette isyan eder bu mesleği bırakmak isteriz

elbette hemşiresi sağlık memuru hastanelerden hastalardan hasta yakınlarından kaçmak için yer arayacak neden yıpratsın ki kendini ne döner sermaye var ne maaşlar yeterince.mis gibi saglık müdürlüklerinde halk saglıklarında tsmlerde aile merkezlerinde masa başında nöbetsiz bir şekilde çalışmak varken , hemşiresi sağlık memuru hasta ile birebir İlgilenen elleriyle bilgileriyle hastanın altını temizler,tedavilerini yapar enfeksiyonuyla uğraşır,bulaşıcı hastalığıyla uğraşır ama gel gör ki diğer sağlık çalışanlarıyla aynı maaşı alır

ÜVEY SAĞLIKÇI
ÜVEY SAĞLIKÇI - 4 ay Önce

EVETTTT TİYATRO BAŞLADI!!!

ÜVEY SAĞLIKÇI
ÜVEY SAĞLIKÇI @ÜVEY SAĞLIKÇI - 4 ay Önce

ALLAH İÇİN İSTİDA EDİN BU YALAKA SEN DEN HATTA TÜM SENDİKALARDAN

A.K
A.K @ÜVEY SAĞLIKÇI - 4 ay Önce

Sayın başkan her yıl düzenli görevde yükselme sınavı açıp ta ne olacak. Ne olacağız? HAstane müdürü mü? Hayır sözleşmeli kadro. Hastane müdür yardımcısı ?HAyır sözleşmeli kadro. Şube müdürü mü?Hadi şube müdürü olduk sonrane olacak Araştırmacı mı? Araştırmacıların özlük hakkı var mı yok. YOOOO biz almayalım yükselme falan lazım değil

hemşire
hemşire - 4 ay Önce

bakanlık sağlık çalışanlarını görmezden geliyorsa demek ki yetkili sendika olarak işinizi iyi yapmıyorsunuz demektir sebebi sizlersiniz. 17 senedir yetkili sendikasınız görmezden gelmesi ne kadar acıdır bunca üyenize ragmen değil görmesi içinden bile geçer bunca üye varken sizin yaptıgınız laf ebeliği acizliğinizi ortaya koymakt

kıymetli sendika başkanım.
kıymetli sendika başkanım. - 4 ay Önce

Sağlık-Sen’in omzunda! 550 bin sağlık çalışanı var ; evet Semih Durmuş başkanım bu çalışanların vebaline girmek Allah katında kimse bunun hesabını veremez.

hemşire
hemşire - 4 ay Önce

ebe hemşire personel açıgı var diyorsunuz ama masa başı çalışan ebe hemşie saglık memuru neden asli görevinde degil onuda söyleyin

SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

VALLAHİ BENDE ÇALIŞANLAR İÇİN ÇOK ÇALIŞTIĞINIZI BİLİYORDUM. SAYGILARIMLA.

ÜNVANSIZ
ÜNVANSIZ - 4 ay Önce

Sınavsız ünvan değişikliğine geçişin verilmesini beklemekteyiz


SIRADAKİ HABER