Albert Einstein'ın Türkiye'de çalıştığı O hastane...

Albert Einstein'ın Türkiye'de çalıştığı O hastane...

‘15 bin kişi işsiz kalacak!’

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından Ankara’daki devlet hastanelerinin buraya taşınmasıyla 400 kadar sağlık çalışanının işsiz kalacağına dikkat çeken İlknur Başer, kapatılan hastanelerin çevresindeki işletmelerde çalışan 15 bin kişinin de işsiz kalacağını ifade etti.

ANKARA- Altındağ’da bulunan Numune Hastanesi’nin 24 Mayıs günü tamamen kapatılıp, Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmasıyla ilgili açıklama yapan Hastanemi Kapatma Platformu, hastanenin kapatılması nedeniyle tahmini 15 bin kişinin işsiz kalacağına dikkat çekti.

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından Ankara’daki devlet hastaneleri buraya taşınmaya başladı. Ankara’nın çeşitli yerlerinde bulanan 6 hastane artık Bilkent Şehir Hastanesi’nde hizmet verecek. En son 24 Mayıs günü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi de Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşındı.

Birçok meslek örgütü, sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Hastanemi Kapatma Platformu, Numune Hastanesi’nin kapatılmasıyla ilgili Ankara Tabip Odası’nda (ATO) basın toplantısın düzenledi. Platform adına ortak basın açıklamasını okuyan İlknur Başer, Numune Hastanesi’nin kapatılmasıyla 400 kadar sağlık emekçisinin işsiz kaldığına dikkat çekerek, çevredeki işletmelerinde hastanenin kapatılmasından etkileneceğini ve toplamda 15 bin civarında kişinin işsiz kalacağını belirtti.

‘YATAK BAŞINA 20 MİLYON DOLAR ÖDENDİ’

Bilkent Şehir Hastanesi’ne Ankara’nın ihtiyacı olmadığını ifade eden Başer, “(Ankara’da) Kapatılacak hastanelerde bulunan yatak sayısı ile Bilkent Şehir Hastanesi’nde bulunan yatak sayısı arasındaki fark 150’dir. 150 yatak için 3 milyar dolar ödeyenler, (hastanedeki) yatak başına 20 milyon dolar ödemiş olacaktır” dedi.

Numune Hastanesi’nin gelecekteki akıbetini de merak eden Başer, “Burası Medipol Üniversitesi’ne mi verilecek? Yıkılıp yerine AVM mi yapılacak?” diye sordu.

ALBERT EİNSTEİN VE ÖNEMLİ BİLİM ADAMLARI

Numune Hastanesi’nin tarihi öneminden de bahseden Başer, hastanenin 138 yıllık olduğuna dikkat çekerek, Albert Einstein ve Einstein gibi önemli bilim insanlarının bir dönem hastanede çalıştığını söyledi.

Tamer Arda ERŞİN

Sitemizde olmayan özel haberler sosyal medya hesaplarımızda !

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık NET'i Facebookta Takip Etmek İçin Tıklayın 

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 09:36

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhalif
Muhalif - 1 yıl Önce

Bu karşı çıkanlar kim derken kim olsun her halta karşı çıkanlardan .... Numune Hastanesi'nde 8 kişilik odada kalırken rezillik çıkarmayı bilenler, oradaki esnafa kim kuranlar... İşsiz kalacak esnafı mı düşünüyor esnaf dükkanını taşıyabilir, medikalci eczane vs derdi onlar mı tabiki değil derdi her halta kin kusmak. Dün de numuneye kin kuranlar bunlar

Âli yulmaz
Âli yulmaz - 1 yıl Önce

Albert Einstein bile burada çalışmış derken abartının sınırları zorlanmış.

ali çelik
ali çelik - 1 yıl Önce

Gerçek yobazlık işte budur.

Doktor
Doktor - 1 yıl Önce

Cevre isletmelerde 15000 kisi issiz kalacakmis. Sanki hastane degil organize sanayi bolgesi. Bu kadar ... yanlis bilgilendirme ancak bu karakterdeki insanlara yakisir. 400 hastane personelinin de issiz kaldigi yok. Hepsi ya sehir hastanesine ya da Ankaradaki diger hastanelerde istihdam edildi.

SIRADAKİ HABER