3600 Ek Gösterge Ebelerin de Hakkıdır

3600 Ek Gösterge Ebelerin de Hakkıdır

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası “Genel Sağlık-İş” tarafından yapılan açıklamada dünyanın birçok ülkesinde saygın bir meslek olarak kabul gören ebelik, ülkemizde halen daha yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında yer almakta ve hak ettiği saygınlığı görememektedir denildi.

Avrupa’da sezaryen doğumların tüm doğumlar içindeki oranı % 28’dir. Normal doğumların da % 98’i ebeler eşliğinde gerçekleşmekte, gebelik süresince tüm muayeneler ebeler tarafından yapılmaktadır. Ebeler, ancak risk durumunda kadın doğum hekimine yönlendirmektedir.

Sezaryen doğum oranlarının kamuda yüzde 41, özelde ise yüzde 71’e çıktığı Türkiye’de ise, ebelik ve hemşirelik mesleği birbirine çok geçmiş durumdadır. Yasal düzenlemeden kaynaklanan boşluklar nedeni ile ebelik mesleği görev, yetki ve sorumluluklarının belirsizliği halen devam etmektedir. Ebelik ve hemşirelik mesleğinin sınırlarının belirsizliği, birbiriyle veya diğer mesleklerle iç içe geçen görevlerin yüklenmesi ebelik mesleğine zarar vermiştir. Günümüz koşullarına uygun meslek yasası çıkarılamamış, ebeler sağlık hizmetleri içinde hak ettiği değeri görememiştir.

HEMŞİRELERE EK GÖSTERGE EBELERİN DE HAKKIDIR

Hemşireler için 3600 ek gösterge vaat edilirken, sahada hemşirelerle eşit koşullarda çalışan ebelerin 3600 ek gösterge kapsamına dâhil edilmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. 3600 ek gösterge ebelerin de hakkıdır. Bir an önce hizmet sınıfları yeniden düzenlenmeli, tüm sağlık çalışanlarına kademeli olarak ek göstergelerde artış sağlanmalıdır. Bunun dışındaki uygulamalar adil olmayacağı gibi iş barışına da zarar verecektir açıklamasına yer verildi.belik mesleği görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi kadar, ebe sayısının artırılması da önemli konulardan bir tanesidir. 100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı OECD ülke ortalaması bin 25 iken Türkiye’de bu sayı 272’dir. “Her gebenin bir ebesi olmalı” diye açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı’nın ebe sayısının yetersizliği konusunda da girişimde bulunması gerekmektedir.

EBELER YHS PERSONEL GİBİ GÖRÜLMEMELİDİR

Anne-bebek ölümlerinin azaltılmasında ve sezaryen doğumların önlenmesinde en büyük sorumluluk ebelerdedir. Ancak bu sonuca ulaşılabilmesi için ebeler yardımcı personel olarak görülmemeli, gebelik ve doğum sürecinde ebe odaklı bir sistem kurulmalıdır.

Ebelerin, kurumun ihtiyacı, sağlık hizmetinin sürekliliği denilerek yoğun bakım, ameliyathane, acil servis gibi kliniklerde çalıştırılması ancak söz konusu “sertifika” olduğunda “ebesin eğitime katılamazsın” denilmesinin mantıkla izahı bulunmamaktadır. Bir an önce bu ve benzeri garabet uygulamalara son verilmelidir açıklaması sendika tarafından dile getirildi.

Kaynak: Mymemur

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 20:25

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ebe
ebe - 1 yıl Önce

Ebelik başlı başına bir meslektir ve de dünyanın en eski mesleklerindendir. Hâlâ yardımcı hizmetler sınıfı da yer alması şaka gibi....

Hemşire, saglık memuru
Hemşire, saglık memuru - 1 yıl Önce

Hemşireler gibi çalışan aynı zamanda hemşire sayılan toplum sağlığı saglık memurlarınında hakkıdır 3600 ek göstrrge hemşireler gibi acillerde amaliyathanelerde yoğun bakımlarda vbvb yerderde hemşire gibi beraberce çalışan az sayıda olan saglık memurlarına verilmelidir

SELİMCAN
SELİMCAN - 1 yıl Önce

3600'ü BEKLEYEN ÇOK ÇALIŞAN VAR.BENCE BU KONUDA AYRIM YAPILMAKSIZIN,TAHSİL DURUMUNA GÖRE BİR DÜZENLEMEYE GİDİLMELİDİR. YOKSA BU İŞİ TAMAMEN GÜNDEMDEN KALDIRILMALIDIR. SAYGILARIMLA.

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 1 yıl Önce

ebelerin hakkıda hemşirelerle aynı işi yapan toplum saglığı saglık memurlarının hakkı değil mi 3600 ek gösterge

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 1 yıl Önce

3600 ek gösterge ebelerin hakkıda aynı servislerde çalışan kanunen de aynı zamanda erkek hemşire sayılan toplum sağlığı saglık memurlarının değilmi.böyle taraflı yönlendirici haberler yapmayın az sayıda olan saglık memurları içinde bir haber başlığı açında adaletinizi tarafsızllığınızı görelim saglık memurlarına bu düşmanlığınız nedendir

Tüm şartlar
Tüm şartlar - 1 yıl Önce

Sadece belli bir unvanın değiş tüm şartları taşıyan memurlarında hakkıdır

Mehmet yorulmaz
Mehmet yorulmaz - 1 yıl Önce

3600 ek gösterge lisans mezunu genel idare sinifininda hakkıdır.saygilarimla

Hemşire, saglık memuru
Hemşire, saglık memuru - 1 yıl Önce

Hemşireler ile birlikte çalışan aynı zamanda hemşire sayılan az sayıda olan toplum saglığı saglık memurlarınada hemşirelerle birlikte dahil edilp 3600 ek göstrrge verilmelidir.


SIRADAKİ HABER