110 bin 'Yardımcı Hizmetli' Cumhurbaşkanı Kararı bekliyor!

110 bin 'Yardımcı Hizmetli' Cumhurbaşkanı Kararı bekliyor!

Yardımcı hizmetler sınıfı personel GİH kadrosu için Cumhurbaşkanı Kararı bekliyor!

Kamuda yardımcı hizmetler sınıfının sorunları sendikalar tarafından dile getirimiş ve en son Ankara'da giydikleri kıyafetlerle yaşadıkları sorunları tüm topluma duyurmaya çalışmışlardı.

110 BİN MEMURUN GÖREV TANIMI YOK
Sayıları yaklaşık 110 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfı personel için mevzuatta görev alanlarına ilişkin bir görev tanımları yok. Sık sık dile getirip duyulmasını istedikleri nokta da tam da burası. Kamuda görev tanımı olmayan başka meslek grubuda bulunmuyor. Bir gün aşçılık görevi verilen çalışana bir başka gün temizlik görevi verilebildiği gibi aniden elektirikçi de olabiliyorlar.

22 ÜNVAN ARASINDA GİDİP GELİYORLAR
Görev tanımı olmadığı için 22 ünvan arasında gidip gelen yardımcı hizmetler sınıfı garson olarak çalışırken kaloriferci de olabiliyorlar. Değişen ünvanlara göre görev yapmak zorunda kalan yardımıc hizmetler sınıfı personel için her görev değişikliğinde farklı bir hayat rolüne geçmek durumunda kalıyorlar.

EK GÖSTERGESİ OLMAYAN TEK MEMUR SINIFI
Yaşanan zorluk sadece görev tanımı ile ilgili de değil. Kamuda çalışan tüm memurlar ek gösterge alırken yardımcı hizmetler sınıfı personelinin böyle bir haklarıda bulunmuyor. Bu da ciddi oranda mali anlamda kayıp olarak hanelerine yazılıyor.

GİH KADROSU İSTİYORLAR
Daha önceleride örnekleri bulunan ve en son Adalet Bakanlığı'nda çalışan mübaşirler örneğinde olduğu gibi yardımcı hizmetler kadrosunda çalışanlar bir kereliğine genel idari hizmetler sınıfı (GİH) kadrolarına geçirilmeyi talep ediyorlar. Eğitim durumlarına uygun olarak yapılacak GİH kadrosuna geçiş ile devletimiz hem çalışanını verimli olduğu yerde kullancak hem de personelinin mağduriyetini gidermiş olacaktır.

KADRO DEVLETE YÜK DEĞİL
Yapılacak düzenleme ile devlete ekstra bir mali yük getirilmiyor. Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanları zaten devlette bir kadroda çalışıyorlar ve maaş alıyorlar. Bu yönüyle tekrar devlete yeni bir personel alımı gibi bir yük getirmiyor.

CUMHURBAŞKANI KARARI YETERLİ
Mübaşirlerin GİH kadrosuna geçirilmesi örneğinde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Kararı ile GİH kadrosuna geçiş işlemi gerçekleştirilebilir. Mübaşirlerde Resmi Gazete'de yayımlanan 2019/50 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mübaşir kadro unvanının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Genel İdari Hizmetleri sınıfı başlıklı (I) bendi kapsamına alınmasına karar verilmişti.

BİRÇOĞU ÜNİVERSİTE MEZUNU
Bu hizmet sınıfında çalışan personelin bir çoğu lisans ve yüksek lisans mezunu. Yapılacak düzenleme ile eğitim durumlarına uygun kadrolara atandıklarında kamuya daha faydalı olabilecekleride ayrı bir gerçek.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
acil
acil - 1 yıl Önce

sayın cumhurbaşkanın bu sınıfta hizmet veren memurlara 2 bayramı bir arada yaşatmasını diliyorum.

YHS
YHS - 1 yıl Önce

Yardımcı hizmetler sınıfı memurların gih sınıfına geçirilmesi konusunda sizlerden müjde bekliyor sayın cumhurbaşkanımız

xmen
xmen - 1 yıl Önce

inşAllah

Ahmet Ertek
Ahmet Ertek - 1 yıl Önce

Okadar işkurdan sınavsız adam al..Devlete yıllarını vermiş memurada bir kadroyu çok gör.

YHS
YHS - 1 yıl Önce

Yardımcı hizmetler sınıfı memurların gih sınıfına geçirilmesi konusunda sizlerden müjde bekliyor sayın cumhurbaşkanımız

Yusuf surmeli
Yusuf surmeli - 1 yıl Önce

Istanbul.secimleri tekrar yapiliyor artık bizi yok saymayınız ve gelin birlikte.kazanalim

Mamur
Mamur - 1 yıl Önce

Bu kadar zormu arada kalmış yhs ni değiştirmek hiç bu şekilde görülmeyen tek kadro. değiştirin artık sü kadroyu su mübarek günde hayriniz olsun....

47MARDİN
47MARDİN - 1 yıl Önce

yaparsa reis yapar reis bi babalık daha yap bu ramazanda dualarını al herkesi sevindirdin yhs çalışanlarıda sevindirin dualarımız seninle


SIRADAKİ HABER