Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri Başlıyor!

Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri Başlıyor!

Bilindiği üzere, COVID-19 pandemisine yönelik Bakanlığımız tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla alınan tedbirler kapsamında, Genel Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen sağlıkta kalite değerlendirmelerine 16 Mart 2020 tarihinde geçici süre ile ara verilmiş idi. Bu süreçte sağlık kurum ve kuruluşlarımız, hasta ve çalışan güvenliğinin temini olan sağlıkta kalite çalışmalarına zorlu pandemi şartlarında dahi özveri ile devam etmişlerdir.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Ülke genelinde yürütülen salgınla mücadele sürecindeki gelişmeler doğrultusunda, Bakanlığımız tarafından 02 Ağustos 2021 tarihi itibari ile sağlıkta kalite değerlendirmelerine yeniden başlama kararı alınmıştır.

Bu kapsamda; Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri “Sağlıkta Kalitenin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik” çerçevesinde ve 06.04.2021 tarih ve E-26325996-804.01-68 sayılı makam onayı doğrultusunda, kamu, özel ve üniversitelere ait sağlık kuruluşlarında (aşağıda belirtilen şartlar dâhilinde) gerçekleştirilecektir:

  • Değerlendirmeler SKS Hastane, SKS Diyaliz, SKS 112, SKS ADSH setleri üzerinden Genel Müdürlüğümüzce belirlenen standartlar esas alınarak yapılacaktır.
  • Değerlendirmeye esas standartlar Daire Başkanlığımızca bilahare ilan edilecektir.
  • Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri program planları yapılırken, gönüllü olan ve sağlık turizmi kapsamında faaliyet gösterecek sağlık kuruluşları önceliklendirilecektir.
  • Gönüllülük esasına göre öncelikli değerlendirilmeyi talep eden sağlık kuruluşlarının en geç 09 Temmuz 2021 tarihine kadar resmi yazı ile Genel Müdürlüğümüze ve elektronik ortamda shgm.sksdegerlendirme@saglik.gov.tr adresine başvuru yapmaları gerekmektedir.
  • Söz konusu sağlık kuruluşlarının başvuruları Genel Müdürlüğümüzce değerlendirmeye alınacak, değerlendirme programının uygunluk durumuna göre programa dâhil edilecektir.
  • Değerlendirme kararı alınan sağlık kuruluşlarının değerlendirme tarihleri en az 5 (beş) iş günü önce shgmkalitedb.saglik.gov.tr adresli web sayfamız üzerinden ilan edilecektir.
  • Sağlık kurum ve kuruluşları değerlendirme sonucunda oluşturulan sağlıkta kalite puanlarına Kurumsal Kalite Sistemi (KKS) üzerinden en geç 7 (yedi) gün içinde erişebileceklerdir.
  • Değerlendirme sürecine yönelik kurallar ve pandemi koşullarında dikkat edilmesi gereken hususlar Daire Başkanlığımızca bilahare ilan edilecektir.

2021 yılı Sağlıkta Kalite Değerlendirmelerinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Çalışan Hakları Dairesi Başkanlığı

Makam Onayı.pdf

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 14:59

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hamit
hamit - 6 gün Önce

yeme içme yeniden başlayacak desenize, siz şuna

Artık her yer kaliteli
Artık her yer kaliteli @hamit - 6 gün Önce

Artık sözleşmeli ballı maaş alan profesyonel yöneticiler var.artık her yer kaliteli.denetime gerek var mı..

Sadece sağlıkçı
Sadece sağlıkçı - 6 gün Önce

Eyy adı SAĞLIKTA KALİTE, AKREDİTASYON VE ÇALIŞAN HAKLARI DAİRESİ BAŞKANLIĞI olan makam adınızın içinde ÇALIŞAN HAKLARI geçiyor farkında mısınız???? Koskoca Pandemi de ne yaptınız bu konuda??? COVİD-19'DAN YAŞAMINI YİTİREN SAĞLIKÇILAR konusunda???? Sağlıkta yaşanan Çalışana Şiddet konusunda???? Ama bunlar fiyakalı değil tabi ki,, varsa yoksa denetim yapın kitap yayınlayın revizyon yapın…..
Ego tatmini için sahaya denetçilerinizi gönderin onlarda canı çıkmış çalışanlara doküman sorsunlar sorgulasınlar, yesinler, içsinler, gezsinler, denetimde az puan versinler, sonra yöneticileri kızsın onlara …. Zaten Pandemi geçti bu sahanın üstünden… siz bakanlıkta esnek mesai yaparken….. değerlendirme kelimesini telaffuz edemez utanır insan!!!!! Ne verdiniz de ne istiyorsunuz??? Kaliteciler aşıda filyasyonda heryerde çalıştı sizin gibi oturdu mu sanıyorsunuz??? Ansiklopedi gibi okunmayan anlaşılmayan uygulamayla alakası olmayan kitap yayınlayacağınıza, Değerlendirme yapacağınıza çalışanlar için bir şey yapın, destek verin çalışma şartlarını düzenleyin, bir nefes aldırın…… tekrar söylüyorum adınızın içinde ÇALIŞAN HAKLARI geçiyor farkında mısınız???? Bu kadar çalışanın hakkı size emanet…

objektif dr
objektif dr @Sadece sağlıkçı - 3 gün Önce

Sağlık Personeli bir yandan canıyla, bir yandan geçim derdi ile uğraşıyor, siz neyin derdindesiniz anlamak zor... @sadece sağlıkçı nın mesajını beğenmeyen 9 kişi de Daire Başkanlığı elemanı sanırım, sahadan beğenmiştir herkes...

hemşiree
hemşiree @Sadece sağlıkçı - 5 gün Önce

çok güzel özetlemişsin kardeşim yüreğine sağlık

Kalite dairesini eleştirmek hiç oldu mu şimdi
Kalite dairesini eleştirmek hiç oldu mu şimdi @Sadece sağlıkçı - 5 gün Önce

Lütfennnnnn

Misafir
Misafir - 6 gün Önce

Biraz fırsat verin personele.Kovid hengamesinden yeni kurtulmaya başladığımız ve tam izin alma dönemine girdiğimiz bu günlerde bu bir cezadır.2 Yıldır yapılmayan kalite denetimi 2 ay daha yapılmasa olmaz mı?

sağlıkçı
sağlıkçı - 6 gün Önce

Bu pandemi döneminde ne kadar sağlıklı verilere ve işlemlere ulaşılır ki gerekliliği tartışılır.

hemşiree
hemşiree - 6 gün Önce

şu kadar yoğunluk ve eleman sıkıntısı yaşanılan durumda kalite değerlendirmesi mi düşünülüyo ya pes


SIRADAKİ HABER