10 günde 19 sağlık çalışanı Covid-19’dan yaşamını yitirdi!

Corona nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı son 10 gün içerisinde rekor sayıya ulaştı. 10 günde 19 sağlık çalışanının virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi. TTB, "Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin" çağrısında bulundu.

10 günde 19 sağlık çalışanı Covid-19’dan yaşamını yitirdi!

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ikinci dalga bitmeden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından üçüncü dalgaya hazırlık çağrısı yapılan Corona virüsüne yakalanıp hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı hızla artıyor. Son 10 gün içinde Covid-19 nedeniyle 19 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği kayıtlara geçti. Sadece bugün (Pazar) 4 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu ay içerisinde bir günde 5 sağlık çalışanı ölümüyle daha önceden zirve yaşanmıştı.

TTB'DEN ÇAĞRI

Türk Tabipleri Birliği de durumu dikkat çekmek için videolu mesaj yayınladı. Hazırlanan videolu paylaşımda hekimler şu mesajları verdi; “40 kat daha fazla risk altındayız, on kat daha fazla ölüyoruz. Düzenli test yok. İstifa ve izin hakkımız yok. Karantina tedbirleri yetersiz, tavandan ödeme yok, ek ödeme yok, yeterli filyasyon, nöbet izni yok, ölüyoruz, tükeniyoruz.”

TTB, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

10 GÜN İÇİNDE COVID-19 NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Cuma Kaşık: Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevliydi. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yakup Tunga: Çorum’un Sungurlu ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezinde görevliydi. Tunga, filyasyon ekibinde şoför olarak görev yapıyordu. Yakalandığı corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

İhsan Sarohan: İstanbul Acıbadem Sağlık Grubu çalışanıydı. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Ecz. Erhan Yüksel: İstanbul’da görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Öğr. Gör. Erkan Özkan: Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Bilgi İşlem Merkezi’nde öğretim görevlisiydi. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ecz. Hasan Özışık: Denizli'de Özışık Eczanesi sahibiydi. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Süleyman Gökdemir: Erzurum'un İspir ilçesinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde görevliydi. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hakan Arkun: Adana Seyhan Devlet Hastanesi'nde elektrik teknisyeni olarak çalışıyordu. Corona virüsü edeniyle hayatını kaybetti.

Uzman Dr. Hüseyin Süyür: Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi'nin Covid Polikliniğinde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Mehmet Say: Eskişehir’de özel bir hastanenin acil servis bölümünde hemşir olarak çalışıyordu. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dr. Kahraman Pehlivan: Çankırı Korgun Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan Aile Hekimi olarak görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Op. Dr. Ömer Kahraman: Bursa’da Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hasan Baştuğ: Kütahya'da özel bir hastanede hemşire olarak görev yapıyordu. Henüz 22 yaşındaydı. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Yılmaz Tarancı: Diyarbakır’da özel bir hastanede medya ve iletişim uzmanı olarak çalışıyordu. Yılmaz Tarancı, Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dr. Enver Özçoban: Gaziantep Şehitkamil'de Çıksorut Aile Sağlığı Merkezinde görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ecz. Atila Ada: Ordu Eczacı Odası eski yöneticilerindendi. Eczacı olarak görev yapıyordu. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Ferhat Ekici: İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Bilimler Tıbbi Biyokimya bölümünde görevliydi. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Ecz. Yalçınkaya Varol: Isparta’da görevliydi. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ecz. Hasan Yücel: İstanbul’da bir eczanede görev yapıyordu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI KABUL EDİLİRSE NE OLUR?

Covid-19'un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi durumunda, Corona virüsüne yakalanan sağlık çalışanları durumlarını ‘Meslek Hastalığı ve İş Kazası' olarak bildirebilecek. Bu durumda da sağlık giderlerinin yüzde 100’ü karşılanacak, geçici ya da kalıcı iş göremezlik durumunda tazminat alabilecek, vefat edenlerin ise yakınlara maaş bağlanabilecek.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 15:46

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
sag mem
sag mem - 7 ay Önce

Ölürüz şehid sayılmayız kimseler ne cenazemize gelir ne taziyede bulunan olur , şiddete uğramış kimse sahip çıkmaz yediğimiz dayakla kalırız yetim öksüz kalan çocuklarımız ne olacak kimse birşey demez, kamuda en düşük maaşı alırız kimse bir çalışma yapmaz.doner sermaye son 10 yıldır sıfır TL ama ne yönetmenlik değişir ne başka birşey,kısaca sağlık personeli olmaktan bu bakanlığın bir çalışanı hemşiresi sağlık memuru olmaktan tiksiniyorum gidin başka meslek seçin hayatınız karartmayin ailenize zulüm etmeyin ömür boyu nöbetlerle uğraşarak böyle bir meslek 4000 TL yapiaz bu parayi şimdilerde herkes alıyor

şirket taseron bile alıyor gidin masa başı bir iş seçin gudin bekçi zabıta polis imam olun daha iyidir. Ne bakanlığın ne bu milletin umurundayiz halen anlamadınız mi.hukumet kamuda en düşük maaşı verir, ölürüz şehid saymazlar,işe gidip gelmeye servis bile ayarlamalar otobüsler sağlık personeli olunca almaz,kalacak yer dahi ayarlamalar resmi olarak ,ne izin var ne istifa ne emeklilik ,son 10 yıldır döner sermaye sıfır TL bir yönetmenliği bile degistiremediler buradan anlayın artık daha çok şey var yazılacak ama kimsenin umrunda değiliz kimse dikkate bile almıyor biz sağlık çalışanlarını bunin en büyük sebebi yetkili sağlık sen dir bizleri bu hale koyan hükümet e ses çıkarmayan tepki göstermeyen koltukları uğruna makamları uğruna sessiz alan sendikadan istifa ederek kurtuldum sıra da seçimleri bekliyoruz seçimlerde de tepkimi gösterip akp oy vermeyeceğim elimden bu geliyor bir sağlık çalışanı olarak bir düşünün öğretmenler 9 aydir işe gitmedikleri halde ek ders ücretleri alirlarken bizler köpek gibi çalışırken ödeme alamıyoruz bir el ders kadar dahi

Maaslarda ki kriterleriniz ney, göre maaşları belirliyorsunuz . fakültesi işe fakülte diploma ise diploma,çalışmaksa herkesten çok çalışıyoruz nöbeti fazla iş yükü nobetlerden anamız ağlıyor,şiddet ise şiddetin alasını yaşıyoruz ölüyoruz,risk ise en büyük risk bizde bulasica hastalıklar covid hepatit yanlış bir tedavide mahkelmelerde Sürünüyoruz işten atiliyoruz vbvbb,görevde görev sınırda darbede savaşta depremde selde salgın hastalıklarda vbvb, hem biz hemsireler sağlık memurları teknisyenleri var daha ne istiyorsunuz söyleyin Allah aşkına bizler bir öğretmen den bir zabıtadan bir imamdan bir polis den bir astsubay dan bir bekciden bir düz memurlardan daha mı değersiz iş yapıyoruz daha mı az çalışıyoruz da bu mesleklerden çok düşük maaşı alıyoruz söyleyin ya bizle 4500 TL ancak alabiliyorken bu meslekler 6000 TL den aşağı almıyor

saglıkçi
saglıkçi - 7 ay Önce

bedel saglıkçıya Allah rahmet eylesın

vatandaş
vatandaş - 7 ay Önce

TTB dediyse boş ver hainlerin emrinde olan bir kuruluş bu ülkenin vatansever hekimlerinin temsilcisi asla olamaz tanımıyoruz YETKİ karar sorumluluk hizmet kimde, nerede ,Sağlık Bakanlıgın'da nokta bu güzel ülkemizi vatanımızı karıştırmak isteyen içte ve dışta tüm hainlere alçaklara karşı uyanık olalım.

SIRADAKİ HABER