Bakanlıktan İstifa Eden Bürokratlarla İlgili Açıklama

Bakanlıktan İstifa Eden Bürokratlarla İlgili Açıklama

Bir internet sitesi kaynaklı haberlerde yer alan, “Türkiye’de kullanılan koronavirüs testlerinin doğruluğunun düşük olduğuna ve Bakanlığımızın farklı birimlerindeki görev değişikliği ve ayrılmaların bu konuyla ilişkili olduğuna" dair iddialar asılsızdır.
 
Covid-19 salgınının başlamasının ardından ilk dönemde kullanılan tanı kitleri virüsün tek geni üzerinden teşhis koyan kitler olarak, tek yerli üreticiden temin edilmiştir. İlerleyen dönemlerde farklı üreticilerin çok gen üzerinden tetkik yapan kitlerinin de ülkemizde ruhsatlandırılması ile farklı tedarikçilerden de temin imkanı ortaya çıkmıştır.
 

Bugün gelinen aşamada, tanı kitleri ile ilgili alımlar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) tedarik yöntemi ile kataloğuna girmiş ürünler arasından yapılmaktadır. Kataloğa giren tüm kitlerin uluslararası kabul edilmiş standartları karşılayan kitler olması gerekmektedir. DMO üzerinden tedarik edilen ve halen Halk Sağlığı Laboratuvarlarımızda kullanılmakta olan kitler de uluslararası standartlarda olup duyarlılıkları %90’ların üzerindedir.
 
Öte yandan, haberde bahsi geçen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan Prof. Dr. Selçuk Kılıç, kadrosunun bulunduğu üniversite tarafından yapılmış olan görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılmış ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine dönmüştür. Haberde yer alan iddiaların gerçekle bağlantısı olmadığı gibi, Prof. Dr. Kılıç’ın asli görevine dönüşünün ya da Bakanlığımızdaki diğer görev değişiklilerinin bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 01:31

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 2 hafta Önce

663 KHK VE DEĞİŞİM ADI ALTINDA REFİK SAYDAM HIFZISSIHHA BAŞKANLIĞI'NI KALDIRANLARIN BUGÜNLERİ GÖREMEMİŞ OLMALARI ÇOK ACI VERİCİDİR. AŞI VE GENOM ÇALIŞMALARININ BAŞLATILAMAMASINDAN DOLAYI 5 ÜST DÜZEY BÜROKRATIN İSTİFA ETTİĞİ/ETTİRİLDİĞİ SÖYLENİYOR. BU ÇALIŞMALAR KISA SÜREDE, BUGÜN ATANIP YARIN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN BÜROKLARLA OLACAK İŞ DEĞİLDİR. KURUMSAL ALTYAPI, BİRİKİM, TECRÜBE VE KÜLTÜR GEREKİR. YOKSA KÖPRÜNÜN ALTINDAN DAHA ÇOOOK SULAR AKAR, BİZDE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULAMAYIZ. İNŞALLAH SAYIN BAKANIMIZ HIFZISSIHHA TARİHÇESİNE BAKAR VE GERÇEKLERİ GÖRÜR. SAYGILARIMLA...

Adalet
Adalet @SAĞLIKÇI - 2 hafta Önce

663 khk ile sağlık sisteminin ruhuna fatiha okundu.halen bu ölü doğmuş sistemle devam etmeye çalışılıyor .

Sağlık Lazım
Sağlık Lazım @SAĞLIKÇI - 2 hafta Önce

Siz sorunlu musunuz yoksa devlet düşmanı mısınız hiç mi araştırmaz okumaz öğrenmezsiniz Hıfzısıhha kapatılmadı Halk Sağlığı kurumuna devredildi

istanbulism.saglik.gov.tr/TR,53787/tarihce.html Önce doğruları konuşun. Türkiye'de Tubitak, Hacettepe, Tüseb olmak üzere 7 kurum aşı çalışmaları yapıyor zaten. İnternete yazan herkes öğrenir.

İnsanları salak mı sanıyorsunuz yoksa siz muhaliflikten yalan söylemek çocuk oyuncağı olarak mı görüyorsunuz. Görevden uzaklaştırılanlara kefil misin ? Kaç tanesini tanıyorsun ?

Niye neden olduğunu bilmeden şundan öyle bundan böyle vesveselerinle insanları mı zehirleyeceksiniz. Siz var ya covidden bile tehlikelisiniz !

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 2 hafta Önce

Sayın 'Sağlık lazım' evet halk sağlığı kurumuna dönüştü bunu herkes biliyor zaten, dönüştü de peki ne oldu, 2. dünya savaşı yıllarında Japonlara aşı veriyoduk, sen bilmezsin, paketlemek üretmek değildir. Senin kurumsal kültürden ne anladığın belli oluyor. Doğruyu söyleyenler sana göre Corona virüsten daha tehlikeli, kurumlarına, tarihlerine sahip çıkanlar neden tehlikeli. Halk sağlığı kurumu test kitapçığına bir bakarsan yapılamayan testlerin ne kadar fazla olduğunu sende görürsün. Sence neden yapılamıyor. Bin düşün, bir konuş. Ben milletim ve devletim için her zaman canımı veririm, sorunum vatanıma ve milletime olan sevdamdır. Beraber yürüdük biz bu yollarda. Sen neden bu kadar rahatsız oldun acaba, dön kendine bir bak.

İşkolik
İşkolik - 2 hafta Önce

Covid eylul ekimde tekrar artacak deniliyor, endişeliyim.

Trsak Hacy
Trsak Hacy @İşkolik - 2 hafta Önce

Covid 19 Haziran'daki normalleşme sonrası patlayacak denilmişti, olmadı. 65 yaş yasağı kalktı ölüm hadiseleri abartıldığı gibi olmadı. Eylül-Ekim için söylenen Covid Balonunu da metakla bekliyorum. Zaten özellikle ekim sonrası aylarda malum gribal enfeksiyonlar her olur ve bu yılda olacak. Bence NO PANIC!

İşkolik
İşkolik - 2 hafta Önce

Pandemi düzeyinde bir virus hastalığı var. Ne zaman maske takılmaz rahatlarım. No panic demekle olmuyor, keske olsa.

TEFTİŞ
TEFTİŞ - 2 hafta Önce

Siz hiç bir meslek grubunun mesleğini, başka kişilerle paylaştığını gördünüz mü? Örneğin bir avukat bir doktorun avukatlık yapmasını ister mi ya da müsaade eder mi? Ama Müfettiş ya da denetmensen, senin yapman gereken teftiş ve denetimleri mesleğinle hiç ilgisi olmayan görevliler rahatlıkla yapabilir. Bakanlığın denetimlerle ilgili kesin düzenlemeleri yok. Örneğin "her tür denetimi ancak müfettişler yapabilir minvalinde bir açıklama yok." Oysa her meslek grubunun bir meslek yasası vardır. Ve kimse başka birinin mesleğini yapamaz. Örneğin ATT nin yerine ambulansa binemez. Ama sürekli işçi (taşeronlar ya da masa başında yazışma yapan temizlik personelleri de dahil) denetim işlemleri için Bakanlıkça denetimi istenen yerlere gidebiliyor. Bu ne derece doğru? Teftiş denetim müfettiş ya da denetmen ünvanlı kişilerindir. Bunun dışındaki personellerin gitmesi çok sağlıklı değildir. Müfettiş ya da denetmen kişilerin de aktif olarak denetim işlemlerinde değil, masa başı işlerde sadece yapılan işlemlerin evraklarını incelemeleri ne derece doğru olduğu tartışmalı gerektir.Bu konuda da Bakanlığın belirli düzenlemelerle konuya açıklık getirmesi yerinde olacaktır.

SIRADAKİ HABER