Bakanlık Kullanımını Durdurdu. Dikkat Bu İlaç Ölüm Sebebi Olabiliyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Valiliklere gönderdiği yazıda anestezi ilacı olan 'dormofol' kullanımının durdurulduğunu duyurdu. Yetkililerden alınan bilgilere göre, bu ilaç sebebiyle hayatını kaybettiği iddia edilen bir hasta yaşamını yitirdi. Anestezi yapılan diğer 6 hasta ise yoğun bakımda tutuluyor.

Bakanlık Kullanımını Durdurdu. Dikkat Bu İlaç Ölüm Sebebi Olabiliyor

sparta Şehir Hastanesi'nde nestezi ilacı olan 'dormofol' kullsnımı sebebiyle bir hastanın öldüğü iddia edilmişti. Ölen hastanın ailesi savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Konu ile ilgili olarak son gelişme ise İlaç Denetim Daire Başkanlığı tarafından kaldırılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Valiliklere bir yazı göndererek 'dormofol' adlı ilaca satış blokajı uygulandığını ve kullanımının durdurulduğunu duyurdu. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından, valiliklere gönderilen yazı;

Türk Eczacılar Birliği uyarmıştı

 Türk Eczacılar Birliği konu ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı: "Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Dormofol % 2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon adlı ürünün 907027 partisi ile ilgili olarak Kuruma iletilen bildirimler nedeniyle gerekli inceleme ve analiz süreci başlatılmış olduğu,  analizler sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulması gerektiği önemle belirtilmektedir."

Domorfol nedir?

Anestetik ilaçlar sınıfında yer alan bir ilaçtır.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

HATANIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KAR'DIR. SAYGILARIMLA.

SIRADAKİ HABER