Bakan KOCA: Sağlık Çalışanları Uzun Süre Yasal Hakkı Olan İzni Kullanamayacak

Bakan KOCA: Sağlık Çalışanları Uzun Süre Yasal Hakkı Olan İzni Kullanamayacak

Fahrettin Koca İstanbul'da açıklama yapıyor:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Tüm sağlık çalışanları ve yöneticileri teyakkuzdayız

Ortalama vaka artışı yüzde 85'ten fazladır. Oran korkutucudur. Artış İstanbul'a günlük geliş gelişlerin fazla olduğu şehirlerde yüksektir. Balıkesir, Tekirdağ yüzde 96, Bilecik Düzce'de yüzde 99, Sakarya'da yüzde 76, Kırklareli'nde yüzde71, Kocaeli'de yüzde 63'tür. Tüm iller İstanbul'la temaslıdır.

İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.

Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.

Karşılaştığımız ve tüm ülkeyi riske atacak durumun tarifi budur. Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var.
Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uyguluanabilir hale gelmesi pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bu konuda çalıştık.

Çözüme en çok ihtiyaç duyduğumuz konu toplu ulaşımdır.

Virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor. Virüs 1 kişiden ortalama 3 kişiye ulaşıyorsa biz de hareketi ve teması 3'te 1'ine indireceğiz.

Dışarı çıktığımızda 3 yere uğruyorsak bunu 1'e indireceğiz. Günde 3 kişiyle görüyorsak 1 kişiyle görüşeceğiz. İsteğim, hareketi ve teması 3'te 1'ine indirmenizdir.

Eğer maske, mesafe, temizlik kuralına uymaya çalışmazsanız, hareketliliği azaltmaya çalışmazsanız sağlık çalışanlarımız yasal hakları olan izinlerini uzun süre kullanamayacak. Hareketliliği ve teması azaltın. Dışarı çıkmanız halinde tedbirden taviz vermeyin.

İSTANBUL'DA YATAK DOLULUK ORANLARI

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle Türkiye'nin ortalama vaka sayısının % 40'ının İstanbul'da olduğunu söylemiştim ve her geçen gün ağır hasta sayımızın arttığını da biliyoruz. İstanbul'da bildiğiniz gibi sağlık altyapımız çok güçlü. Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilave söz konusu oldu. Yeni hastaneler devreye girdi.

Şu dönemde bu anlamda bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da toplam yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız ise 9 bine yakın. Şu an İstanbul'da servis yatak doluluk oranımız %55. Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları. Solunum cihazları için dolunum oranı ise %33.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
....
.... - 6 ay Önce

Saglikcilari korona değil iş bilmez liyakatsiz bakanlık yöneticileri yordu bıktık artık ne rezil bir yönetim şu süreçte bile haklarımızı alamadiysak daha .... alırız. Bide ne işe yaradığı bilinmeyen sendika var tabi

3600 EK GÖSTERGE?
3600 EK GÖSTERGE? @.... - 6 ay Önce

SAĞLIKSEN NERDE VE NEYLE MEŞGUL???

Hhk
Hhk - 6 ay Önce

Sağlık çalışanlarına izin yasağı veriliyorsa tüm kamu özel sektörede verilsin, kimse gezip tozmasın bi zahmet

Hemşire
Hemşire - 6 ay Önce

Birde hakkımız olan maaşı verseniz.tukendik bittik artık yeter ya

SEMİH BAŞKAN BUNU ÇÖZER
SEMİH BAŞKAN BUNU ÇÖZER @Hemşire - 6 ay Önce

1500 TL SEYYANEN ZAM

Siddik yigit
Siddik yigit - 6 ay Önce

Yordunuz teskilati hem fiziken hemde mental olarak.

hemşire
hemşire - 6 ay Önce

Bu bakanlıktan bu meslekten hemşirelik sağlık memurluğu teknisyenliği nden tiksindim bıktım usandım git 4 yıl Hacettepe üniversitesi hemşirelik oku gel üstüne guzelce dayak ye nice bölümleri kazanirken gel bu mesleği yaz oku böyle rezil bir meslek olduğunu işe başlayınca anlarsınız akılsız başın git en kotusunden öğretmen okusaydin ya şimdi işe okula gitmeden 7aydir maasinida girmedigin derslerin ek ders ücretlerinide alıyor evinden yatarak rahat rahat ders anlatıyor olacaktın yada masa başı bir işi tercih etseydin mesajını bilir 8,5 yapar evinde olurdun ne nöbet ne resmi tatiller ne bayramlarin rezil olmazdı ve kamuda en düşük maaşı alır olmazdım aklı olan bu meslekleri seçmez kendisinde ailesinede zulüm etmez acı cektirmez der başka birşey demem

Personel
Personel - 6 ay Önce

Gençler sağlık sektörü ne girmeyin..milletin gazını almaktan kendi gazimizi atamaz olduk.....neyise emekliliğe az kaldı...biraz daha sabır inşaAllah

tedyak
tedyak - 6 ay Önce

sağlık personelinin hakkı olan izin,emeklilik hakkını kulanmanası barda,pavyonda ve taziye evlernde gezip bu hastalığı yayanların sanki çok umrunda kısaca eşşeğe gücü yetmeyenler eşşeğin semrini döverlermiş

Saglikci
Saglikci - 6 ay Önce

Tüm sağlıkçılara hizmetlisine varana dek taban ayligi kadar ek tazminat verilsin kaynağı söylüyorum trt payı sağlıkçılara kesilsin ödensin tapu harçları sağlıkçılara ödensin bu kadar basit


SIRADAKİ HABER