SÖZLEŞMELİ İDARECİ ATAMALARINDA LİYAKAT İSTİYORUZ

SÖZLEŞMELİ İDARECİ ATAMALARINDA LİYAKAT İSTİYORUZ


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, sağlık teşkilatlarında makamların yetkili sendika üyelerinin çiftliği haline geldiğini belirterek, liyakat istediklerini söyledi.

Sağlık teşkilatlarında sözleşmeli atamalarının liyakata göre değil yetkili sendikanın referanslarına göre yapıldığına dikkat çeken TAŞKIN, “Gerek Sağlık Müdürlüklerinde gerekse hastanelerde makamlara sendika yönetim kurulu üyelerinin atanmasının yanlış olduğunu, bu tür atamaların çalışma barışını bozduğunu belirterek; devlet, atamalarda kişilerin sosyal durumlarına, siyasi görüşlerine göre atama yapamaz. Bu atamalar Anayasa’nın tarafsızlık ve eşitlik ilkeleriyle bağdaşmıyor. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılamaz,” dedi.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, iktidara yakın kişilerin ya da iktidara mensup siyasilerin ve iktidara yakın sendikanın üyelerinin ve yönetim kurulu üyelerinin sağlık teşkilatlarında makamlara oturmasının hizmette aksamaya, çalışanlar arasında ayrımcılığa, idari baskılara vs. gibi hem 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun sadakat, tarafsızlık ve devlete bağlılık, davranış ve işbirliği, amir durumunda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları ilkelerinin göz ardı edilmesine neden olduğunu, hem de çalışanları isnat ve iftiralara karış korunmasız hale getirdiğine vurgu yaparak, yetkili sendikaya üye olmayanların isnat ve iftiralar karşısında idareleri yanlarında göremediklerini, aksine yetkili sendika üyesi olmayanların bu tür haksızlıklara karşı korunmasız olduğunu söyledi. Bütün bu olumsuzlukların liyakatsiz atamalar nedeniyle meydana geldiğine vurgu yapan TAŞKIN, sağlık teşkilatlarının bu tür atamalarla doldurulduğunu söyledi. “Tüm sendikalarla ortak görüşümüz; siyasi ve sendika referanslarıyla makam koltuğuna oturanlar, eğer bir sınav yapılmış olsa kazanamayacakları yönündedir,” diyen TAŞKIN, makamların hiç kimsenin babasının malı olmadığını, bu tür atamaların devletin ve kurumların hiyerarşik yapısına zarar verdiğini söyledi.

Necip TAŞKIN, “Israrla liyakat konusuna vurgu yapmamıza ve uygunsuz atamaları gündeme getirmemize rağmen ilgililer açıklama yapmıyor. Temizlik işçisi iken koordinatör ve mutemet olarak görevlendirilenlerin, şoförden müdür yapılanların olduğu iddialarına sessiz kalmanın ağır bedelleri olacaktır. Bu yanlışların üzerine gitmemek sadece kuruma zarar vermiyor, aynı zamanda çalışanların moral ve motivasyonunun bozulmasına ve sağlık hizmeti alan vatandaşların da hizmet noktasında olumsuz etkilenmesine neden oluyor,” dedi.

Sağlık teşkilatlarındaki makamların fırsat değil, hizmet makamları olduğuna vurgu yapan TAŞKIN, sözleşmeli idareci olarak atanacaklarda liyakate önem verilmesini istediklerini, tecrübe, bilgi birikimi ve tarafsız görev yapabilecek, ilkeli, çalışkan, dürüst ve liyakat sahibi kişilerin atanmasını istediklerini söyledi.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
dr.kerem
dr.kerem - 2 ay Önce

Liyakat falan yok kardeşim bildiğin TRABZONLULAR Türk Sağlık Sisteminde iyice kadrolaştı.Özellikle İstanbuldaki il sağlık ve hastane yöneticilerine bakın ne dediğimi anlarsınız. Çam Sakuranın adı TRABZON devlet hastanesi olarak değiştirilebilir. Bu tür kadrolaşmaların önüne geçmek için adaletli ösym tarafından ya da bakanlık tarafından sınav sistemi getirilmelidir... Unutmayın rüzgar bazen ters de döner. hadi kolay gelsin

dr kero
dr kero @dr.kerem - 2 ay Önce

sana versinler atamaları sen yap sen cok liyakatlisin

kayseri
kayseri - 2 ay Önce

nerde işe yaramaz var onu yönetici yaparlar

Zapata
Zapata - 2 ay Önce

Hayal resmen, her tarafta bir yapılanma almış başını gidiyor liyakatı, tecrübeyi, sahayı gören bilen yok....

Necati
Necati - 2 ay Önce

Sözleşmeli yönetim modelinin kendisi asıl sorun.Niye getirildi bu yöntem?Bu yöntemi hazırlarken zihinsel temeli "siyasetle gelen siyasetle gider" yaklaşımına dayanıyordu.Eğer bu yöntemi kabul edip liyakatlı atamalar yapılsın dersen bu bir çelişkidir.Bbu yöntemin kaldırılması gerekir.Kamu çalışanları eğitim ve hizmet durumlarına göre terfi ve ünvan aldıkları bir yönetim anlayışına dönmek gerekir.

wwww
wwww - 2 ay Önce

ARTIK LİYAKAT "HAYAL MEYAL DÜŞLER GİBİ, UÇUP DİDEN KUŞLAR GİBİ"

TUDİ
TUDİ - 2 ay Önce

ÇANKIRI'DA SAĞLIK SEN BAŞKANI DİŞ HASTANESİ MÜDÜRLÜĞÜ YAPIYOR,SİZCE LABARATUVAR TEKNİSTENİ OLAN BİR KİŞİ NE KADAR DİŞTEN ANLAR HANİ LİYAKAT NEREDE ADAM AKŞAMA KADAR GELSİN ÇAYLAR GİTSİN KAHVELER ,SABAH KAHVALTILARI KEYİF YAPIYOR 10 BİN TL DE MAAŞ ALIP YAN GELİP YATIYOR

PERSONEL
PERSONEL - 2 ay Önce

TENCERE DİBİN KARA HEPİNİZİN DİBİ BİRBİRİNİZDEN KARA...HEPİNİZ AYNISINIZ...YİR İÇER GÖZTERMELİK KAVGA EDERSİNİZ.GECE KOLKOLA GEZERSİNİZ.MAKAM MEVKİ DÜŞKÜNÜ İNSANLARSINIZ.YİYİN YİYİN SUYUNDANDA KOYUN..HEPİNİZİN YATACAK YERİ YOKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK......KUL HAKKI YİYORSUNUZ.....

DEVLET MALI DENİZ DEĞİLDİR
DEVLET MALI DENİZ DEĞİLDİR - 2 ay Önce

Birileri sözleşmeli yöneticilik ile zengin olsun diye getirilen bir sistemdir. Liyakat olmaz. işini kaybetmemek için yağcılık olur bu yağcılık hem üst makama hemde ast makama olur. Liyaka eski sistemde vardı. Hem Sağlık Bakanlığı ayrı bir cumhuriyemi ki diğer bakanlıklarda sözleşme denilen bir sistem yokken Sağlık bakanlığında neden oluyor.Millet aldığı fazla paraya bakıyor. Sözleşmeli sistem son bulmalıdır. Devlete maliyeti de yüksektir.


SIRADAKİ HABER