Liyakatsiz atamalar sağlıkçıları canından bezdirmiştir

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin KUCUR ;".Hiç bir bilgi becerisi olmayan kişiler Uzman , Müdür, Müdür Yardımcısı Yönetici gibi bir çok sıfat adı altında sözleşme imzalamakta ve yüksek gelirli maaşlar almaktadır.Halkımıza Başkanların İl sağlık Müdürünün altında bir kadro olduğunu anlatmakta güçlük çekmekteyiz.Daha önce Bakanlığımızın Görevde Yükselme sınavı ile görev alan İdareci kadrolardaki personel neyi araştırdıkları belli olmayan araştırmacı kadrolarına atanmak suretiyle bankamatik memurlarına dönüşmüşlerdir." dedi. Yaptığı açıklamada:

Liyakatsiz atamalar sağlıkçıları canından bezdirmiştir

"Sağlık Çalışanları Mutsuz.% 60 ‘ ı mesleği bırakmak istiyor.Sağlık İstihdamı yetersiz Olduğundan 130 saate kadar nöbet tutuyorlar.Bir hemşire üç hemşirenin işini görüyor.Ayda 700 saatin, 350 saatini çalışarak geçiren sağlıkçıdan ne beklenir.Hemşireler çocuklarını bırakacak 24 esaslı kreş olmadığından çocuklu hemşireler mağdur oluyorlar.Hasta ve Hasta yakınları tarafından devamlı tartaklanmakta şiddete maruz kalmaktadır.Şehir Hastaneleri mevcut hastanelerden kat be kat daha fazla olmasına rağmen içerde istihdam edilen personellerde doğru orantılı bir artış sağlanamadığından hasta tedavilerine yetişmek için tükeniyorlar.Hastanelerin randevu sistemine geçmesi nedeniyle randevu alamayan hasta yakınları sorumlusu olarak sağlık çalışanları sorumlu tutmaktadır.Döner sermaye adaletsizliği günden güne artmaktadır. SUT kodları yıllardır artmadığı için Döner sermaye gelirleri aynı oranda azalmakta Özel Hastane gelirleri de artmaktadır.Haberlerde sağlık çalışanlarına yüksek zam yapıldı propagandası yapılarak vatandaşlar tarafından yüksek gelir aldıkları algısı oluşturularak vatandaşların , sağlık çalışanlarına karşı şiddet eğilimleri artırılmaktadır. Liyakatsiz atamalar sağlıkçıları canından bezdirmiştir.Hiç bir bilgi becerisi olmayan kişiler Uzman , Müdür, Müdür Yardımcısı Yönetici gibi bir çok sıfat adı altında sözleşme imzalamakta ve yüksek gelirli maaşlar almaktadır.Halkımıza Başkanların İl sağlık Müdürünün altında bir kadro olduğunu anlatmakta güçlük çekmekteyiz.Daha önce Bakanlığımızın Görevde Yükselme sınavı ile görev alan İdareci kadrolardaki personel neyi araştırdıkları belli olmayan araştırmacı kadrolarına atanmak suretiyle bankamatik memurlarına dönüşmüşlerdir.Şiddete maruz kalan çalışan mahkemede Bakanlık tarafından yalnız bırakılarak adeta cezalandırılmaktadır.Aynı şekilde Özel Güvenlik güçleri de mahkemede yalnız bırakıldığı için olaylara müdahale etmekten kaçınmaktadır.

Hükümetin Sendikasıyız sloganlarıyla ortada dolaşanlar çalışanlar üzerinde baskı kurarak çalışanların özgürce sendikal irade göstermelerini engellenmektedir.Pek çok hastanede Sağlık Bakım Hizmetleri müdürleri Sendika Temsilcisi gibi çalışmakta adeta çalışanlar mecbur bırakılmaktadır.Bu durumda Malum Sarı sendika yetkiyi elinde bulundurmakta sorunların hükümete aktarılması gecikmekte hatta yetkili sendika tarafından her şey güllük gülistanlık gibi algı oluşturulmaktadır.
Demokratik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin KUCUR ;Buradan Tüm yetkililere seslenmek istiyorum.Sağlık Çalışanları mutsuz ve her şeyden önemlisi de geleceğe dair umutlarını da yitirmek üzereler."ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 19:27

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık Memuru
Sağlık Memuru - 11 ay Önce

Eski sistemi arar olduk, ne günlere kaldik, bu gidişle sağlık 2023 ü çok sürpriz bir sekilde görecek sanirim, niyet iyi olabilir ancak bu sistem liyakatten tamamen uzak, memur olarak iş vermeyecegin adamlar sirf bize itaat eder düşüncesiyle uzman, baskan yardimcisi yapildi, yaziklar olsun size ,,, ama bu yaptiklarinizi bu sağlık calisanlari asla unutmayacaktir bilginiz olsun....

A.Demirel
A.Demirel @Sağlık Memuru - 10 ay Önce

Araştırmacıların hakları yok sayılırken sendikalar ne yaptı? Liyakat önemli tabi... milletin aklı yeni yeni başına geliyor. Bu uygulama başka bir ülkede olsa sendikalar yeri göğü inletir HAK;ADALET diye . Birzamanlar yapılan haksızlık neredeyse alkışlandı ... MI!!!!!

kamil okuyan
kamil okuyan @Sağlık Memuru - 10 ay Önce

lİYAKAT SAHİBİ YANİ GÖREVDE YÜKSELME SINAVIYLA YÖNETİCİLER araştırmacı atandığı ZAMAN sağlık çalışanları bayram etmişti. Daha çook ararsınız liyakati

Hayat uzmanı
Hayat uzmanı - 11 ay Önce

İşte tam da sahayı bilen birisi galiba açıklamaları çok yerinde direk atış yapmış hemşireler derneği bu arkadaşı danışman alsın çok süper olmuş...

Hemşire
Hemşire @Hayat uzmanı - 10 ay Önce

Hemşireler derneğinin bir yararı mı var? Sendika ve derneklerin hepsi yalaka,

SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

BU LİYAKAT OLAYI ARTIK KUSMUKLAŞMIŞTIR. SAYGILARIMLA.

Bu adam
Bu adam - 11 ay Önce

Bu adam neden doğru söylüyor, eğer doğru söylüyor ise bizimkiler ne diyor

vay arkadaş
vay arkadaş - 11 ay Önce

malumu ilam ama ne duyan var ne de duymaya niyetleri... fatura sandığa yansımayacak ta ne olacak

Isp İl Sağ
Isp İl Sağ - 11 ay Önce

Kesinlikle Isparta’da çok yaygın sağlık teşkilatında bir el atılmalı desekte maalesef boşa çıkıyor bu sıkıntı ise hasta ve diğer sıkıntılara yer veriyor bir an önce el atılmalı haklı haksız görülmeli ki daha iyi verim alabilesiniz.

34
34 - 11 ay Önce

İstanbulda özel hastaneler olmasa devlet hastanelerinin hali fecaat

Adam
Adam - 11 ay Önce

Hakkımızı hukukumuzu masada satanlara kırmızı kartimizi gostermedigimiz müddetçe bu tip hadiseler devam edecektir


SIRADAKİ HABER