İnönü Üniversitesinde Seminer: Almanya'da Hemşirelik

İnönü Üniversitesinde Seminer: Almanya'da Hemşirelik

Malatya İnönü Üniversitesi Kariyer Merkezi Ve Hemşirelik Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşımı’ seminerleri çerçevesinde ‘Almanya’da Hemşire Olarak Çalışmak İster Misiniz’ konulu seminer gerçekleştirildi. Çevrim içi düzenlen seminere, Hemşirelik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Erman Yıldız, Arş. Gör. Seda Hazar, Arş. Gör. Züleyha Gürdap, Arş. Gör. Ayşe Sülün, özel bir şirketin (Conveey) İnsan Kaynakları Müdürü Hüseyin Şenol ve öğrenciler katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan Hüseyin Şenol, Almanya’da yurt dışından gelen hemşireler için hemşirelik süreci hakkında bilgiler aktardı. Almanya’da hemşirelik sürecinin dörde ayrıldığını belirten Şenol, şunları söyledi: “Almanya’da hemşirelik sürecini dil eğitimi, denklik başvurusu, denklik tamamlama eğitimi ve hemşirelik lisansı alımı şeklinde 4 bölüme ayırıyoruz. Burada en önemli noktalardan biri denklik. Dil eğitimi zaten muhakkak olmazsa olmazlardan. Alman devletinin belirtmiş olduğu standartlarda en az B2 seviyesinde bir dil eğitiminin alınmış olması gerekiyor. Denklikte, dünyanın neresinde eğitim almış olursanız olun her ülkede mesleğinizi icra edebilirsiniz hemşirelik alanında. Almanya’da hangi hemşirelik eğitimi veren kurumdan mezun olursanız olun aynı eğitimi almış olursunuz. Bu yüzden yurt dışından gelen hemşirelerin kendi ülkelerinde aldığı eğitimin Almanya’daki eğitime denk olması isteniyor.”

FARKLILIKLAR VAR
Almanya’da hemşirelik eğitiminin bir meslek eğitimi olarak verildiğini ve 3 yıl sürdüğünü vurgulayan Şenol, Almanya’daki hemşirelik eğitimi ile Türkiye’deki eğitim arasındaki farklılıklara değindi: “Teorik ve pratik derslere baktığımız zaman aralarında bir farklılık var. Bu dersin içeriği ya da niteliği ile alakalı değil. Dersin tamamen zamansal olarak farklılıklarından kaynaklanıyor. Yurt dışından gelen hemşirelerin öncelikli olarak bu eksik kalan kısımları tamamlaması beklenir. Denkliğin denklik kurumu tarafından uygun olup olmadığı değerlendiriliyor, eksik kalan dersler varsa bunların tamamlanması için belirli bir süre veriliyor. Bu süre de genel olarak minimum 6 ay maksimum bir yıl kadar uzayan bir süreçtir.”

Almanya’da hemşire olabilmenin yolları anlatıldı


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

MAKSİMUM 40 SAAT ÇALIŞMA
Şenol, Almanya’daki hemşirelik eğitiminin hemşirelik, çocuk bakımı hemşireliği ve yaşlı bakımı hemşireliği olarak 3 dala ayrıldığını, ancak 2020 yılında bu yasanın değiştiğini ve hemşireliğin tek bir çatı altında toplandığını söyledi. Almanya’da hemşirelerin çalıştıkları hastaneye göre aldıkları maaşların ve çalışma saatlerinin de değişiklik gösterdiğine değinen Şenol, konuyla ilgili şunları söyledi: “Almanya’da maksimum 40 saat çalışıyorsunuz. Bazı hastanelerde 38.5 saat ve 38 saat çalışan hastaneler de olabiliyor. Maaşlara baktığımızda ise denklik tamamlama sürecinde hemşire yardımcısı olarak alacağınız maaş brüt olarak 2 bin 200 ile 2 bin 650 euro arasında değişiklik gösteriyor. Denklik süreciniz tamamlandıktan sonra ise 2 bin 800 ile 3 bin 200 euro brüt ücretler alabiliyorsunuz.” Çevrim içi düzenlenen seminer soru cevap bölümünün ardından son buldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 07:26

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire
hemşire - 3 hafta Önce

doktor da 2800 euro malıyor orada yani eşit maaşları var ama ülkemizde 1.5-2 katı kadar alıyorlar yazık

Sağlıkçı
Sağlıkçı @hemşire - 2 hafta Önce

Doktora ücret vermiyorlar Almanya da başka şler yapıp geçiniyor---)

BİR SAĞLIK ÇALIŞANI
BİR SAĞLIK ÇALIŞANI - 2 hafta Önce

3 bin euroya Almanyada rahat geçinilir kenara da her ay bin 1,500 euro atılır türkiyenin bu kadar cefasını niye çekelim ki seçimlerden sonra malum düzen devam ederse aklı olan kaçsın...

Adalet
Adalet - 2 hafta Önce

Hemşire arkadaşlar kimsenin gazına gelmeyin, siz Almanyada zor çalışırsınız, oranın çalışma şartları çok ağırdır.

Hemşire
Hemşire @Adalet - 2 hafta Önce

Zaten Türkiye'de hemşirelik yapmak çok rahattır. Hem Dr.un işini yap, hem hasta bakım/temizlik personelin işini yap, sekreterin işini yap. Dili çözüp gidin. Ben hem Azerbaycan'da hemde Türkiye'de hemşirelik yapmış biri olarak Türkiye'de hemşireye ekstra işler ekstra yükler bindirilmektedir.

Acil
Acil - 2 hafta Önce

Haaa malatya sağlıkta çökmüş bir yer

SIRADAKİ HABER